Domů
Ropa
Kolik stojí těžba ropy Saúdy a jak je na tom americká břidličná ropa?

Kolik stojí těžba ropy Saúdy a jak je na tom americká břidličná ropa?

Jak nízko může klesnout cena ropy, aby se vyplatila její těžba? Kde jsou ekonomické limity těžby jednotlivých států? Analýzu nákladů spojených s těžbou ropy největších ropných velmocí přináší server businessinsider.com. Nejnižší náklady na těžbu mají Saúdové a břidličná ropa ani zdaleka neřekla poslední slovo.

Nejnižší průměrné náklady na těžbu barelu ropy měla v roce 2016 Saúdská Arábie, jako jediný producent dokázala stlačit náklady spojené s těžbou barelu ropy pod 9 USD. Výrazně nižší náklady oproti ostatním konkurentům na úrovni okolo 10 USD/barel mají také Irák a Írán.


Jak je patrné z grafu ostatní producenti mají náklady alespoň o dalších 10 USD výše ve srovnání se státy Perského zálivu.

Členění nákladů

Dle nezávislé konzultantské společnosti Rystad, která se specializuje na poradenství v oblasti ropného průmyslu, lze rozdělit náklady související s produkcí ropy do čtyř kategorií.

Jedná se o kapitálové náklady, dále potom o provozní náklady související s těžbou. Třetím druhem jsou náklady spojené s přepravou ropy a administrací těžby. Čtvrtým typem nákladů je pak zdanění těžby černého zlata.

Perský záliv profituje ze snadno dostupné ropy a absence daně

Saúdská Arábie má kapitálové výdaje související s těžbu ropy vztažené na jeden barel 3,50 USD, provozní náklady pak na úrovni 3 USD. Náklady na přeprava spolu s administrací dosahují sumy 2,49 USD/barel. A tím výčet nákladů pro saúdskoarabské těžaře končí, protože nemusí platit žádnou daň v souvislosti s těžbou.

Stejně tak jsou osvobozeni od placení daní z těžby producenti v Iráku a Íránu, což těmto zemím v kombinaci se snadno dostupnou ropou z jejich nalezišť umožňuje těžit ropu s nejnižšími náklady.

Zdanění těžby v Rusku je hlavním důvodem rozdílných nákladů na těžbu oproti zmíněným zemím Perského zálivu. Z nákladů 19,21 USD/barel tvoří zdanění v Rusku 8,44 USD/barel.

Těžba americké břidličné ropy je stále efektivnější

Americký břidličný boom vynesl v roce 2015 USA dokonce na první místo v těžbě ropy před Saúdskou Arábii. S masivním nárůstem těžby v USA a snahou ropného kartelu OPEC udržet si svůj tržní podíl však došlo k velkému převisu nabídky nad poptávkou, což stlačilo cenu ropy pod 30 USD/barel.

Toto byla cena, při které těžba americké břidličné ropy nebyla ekonomicky udržitelná. V USA tak paralelně docházelo ke dvěma situacím, jednak se uzavíraly nejdražší naleziště a zároveň se optimalizovaly náklady a hledaly efektivnější způsoby těžby z břidlic.

V loňském roce se podařilo v USA stlačit náklady na těžbu břidličné ropy až k 23 USD/barel. Největší část nákladů představují kapitálové výdaje, jejichž výše dosáhla 7,56 USD/barel. Provozní náklady těžby břidličné ropy byly vloni na úrovni 5,85 USD/barel. Administrativní náklady těžby spolu s náklady na transport ropy pak představovaly částku 3,52 USD/barel. Celkové náklady pak ještě doplňuje zdanění ve výší 6,42 USD/barel.

OPEC tak svým jednáním paradoxně posílil pozici těžařů z břidlic, když je donutil najít nákladově efektivnější způsoby těžby. Z břidličné ropy se tak stává pro OPEC stále větší konkurence.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se