ropa těžba

Mexiko na podzim vypíše aukci pro těžbu ropy v Mexickém zálivu

Mexiko vyzývá domácí i mezinárodní ropné společnosti k předložení nominací na 119 hlubinných bloků, které budou k dispozici pro těžbu ropy v Mexickém zálivu.

Proces nominací, který začal v polovině března, má státu pomoci se rozhodnout, které bloky budou na podzim nabídnuty v aukci. Nejvyšší mexičtí činitelé v oblasti energetiky v červnu zveřejní, které bloky nakonec budou nabídnuty k aukci, a které nikoli. Další aukce by pak měla proběhnout na podzim 2018.

“Některé z těchto nominací mohou být zahrnuty do aukce v prosinci.” uvedl místopředseda mexické energetické agentury Aldo Flores Quiroga.

Flores dále uvedl, že kromě zveřejnění dat aukcí jsou zájemcům k dispozici na vyžádání i seizmické údaje.

Každý blok pro hlubinou těžbu je tvořen plochou o výměře 1000 m2. Náklady na těžbu se v mexickém zálivu momentálně pohybují okolo 60 USD/barel, což je zhruba o 10 dolarů vice, než je aktuální cena ropy na trhu. Podle serveru Platts se nicméně očekává, že cena ropy do budoucna opět poroste. Těžba v ropných nalezištích vysoutěžených v letošním roce má být navíc zahájena až v horizontu pěti či více let.

Objevy nových ložisek jsou na historickém minimu

První aukce na hlubinnou těžbu proběhla loni a z deseti nabízených bloků bylo vysoutěženo 8. Těžba ropy na ropných plošinách na moři se podílí na celkové produkci zhruba jednou třetinou. Dle informací energetické agentury IEA z minulého týdne jsou nově objevené zásoby ropy na historickém minimu – 2,4 mld. barelů za rok 2016.

Za posledních 15 let bylo objeveno průměrně 9 mld. barelů ročně. Nízké číslo za rok 2016 je dáno i přebytkem ropy na trhu a s ním spojenou nízkou cenou, díky které je průzkum nových nalezišť v některých případech neekonomický. Momentálně probíhá naopak omezení produkce ze strany kartelu OPEC a dalších států, které těží ropu.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *