těžba ropy zrychluje

Nabídka ropy na trzích stále nezadržitelně roste, tvrdí IEA

Globálního přebytku ropy se jen tak nezbavíme i přesto, že nízké ceny ropy stimulují poptávku po ropě nejvíc za posledních 5 let. Vypadá to, že přebytek přetrvá až do roku 2016, jak informovala IEA a Financial Times.

IEA také informovala, že světové dodávky ropy rostou neúměrně rychle a překonaly spotřebu ropy o 3 milióny barelů denně, nejvíce od roku 1998.

Cena ropy se propadla opět pod $50 za barel z loňských maxim kolem $115, které na trzích byly v červnu loňského roku. Propad způsobil významnou trhlinu v rozpočtech států závislých na vývozech ropy, zasáhl finanční trhy a změnil strategie největších investičních společností, které se na ropu zaměřovaly.

„Trh s ropou se v důsledku propadu cen začal výrazně měnit, ale proces jeho proměny bude výrazně delší, než jsme očekávali. Světové zásoby se budou dále hromadit.“
Report IEA, ft.com

Zatímco těžba kartelu OPEC se snížila z maxim v roce 2014 o 0,6 mil. barelů denně v průběhu července, mimo kartel OPEC se stále těží o 1,2 mil. barelů denně více než v roce 2014. Růst je přičítán především růstu těžby z břidlic v USA.

Cena brentu se pohybovala na hranici $49 nyní vystoupala opět těsně nad $50.


V dohledné době se dle reportu IEA předpokládá především pokles těžby ve státech mimo kartel OPEC a vyšší poptávka po ropě. Přesto se očekává, že značného přebytek na trzích hned tak nezmizí.

Podle informací kartelu OPEC je jeho těžba stále v blízkosti tříletých maxim na hranici 31,5 mil. barelů denně. To značně převyšuje poptávku po ropě tohoto kartelu, který IEA odhadla na 30,6 mil. barelů denně v letošním roce a 30,8 mil. b/den v roce 2016.

„Pokud přetrvá přebytek ropy na trzích, bude čím dál důležitější množství volných skladovacích kapacit. Toho pochopitelně není nekonečné množství a v některých regionech není jednoduché volnou kapacitu zjistit,“
Jamie Webster, analytik IHS Energy

Přesto se produkce OPECu mírně snížila v minulém měsíci a to o 15 000 b/den, především kvůli snížení těžby v Saudské Arábii, která tak vyrovnávala zvýšení těžby v Iránu a Iráku, který dosáhl rekordní produkce.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *