Norsko vlajka

Norsko zdvojnásobilo odhad svých zásob ropy a plynu v Barentsově moři

Norsko zdvojnásobilo odhad svých zásob ropy a plynu v arktickém Barentsově moři. Poprvé do něj zahrnulo dříve spornou oblast na hranici s Ruskem. Dnes to oznámil norský ropný regulátor NPD.

Nový odhad hovoří o tom, že na dně Barentsova moře se ještě nachází 2,8 miliardy kubíků ropy, což odpovídá 17,6 miliardy barelů. Dřívější odhad udával pouze 1,4 miliardy kubíků ropy.

„Tento údaj je přirozeně trochu nejistý. Mohlo by se ukázat, že je příliš nízký nebo naopak příliš vysoký,“ uvedl v prohlášení ředitel NPD Bente Nyland.

Jednotlivé oblasti chladných a opuštěných vod Barentsova moře se prozkoumávají již déle než 30 let. Těžit se ale začalo pouze na ropném poli Goliat a nalezišti zemního plynu Snoehvit.

Norsko podepsalo s Ruskem v roce 2010 dohodu, která ukončila spor o mořskou hranici táhnoucí se desítky let. Smlouva rozšiřuje území, které se může za účelem těžby prozkoumat, a stanoví, že s vrty v původně sporné zóně se může začít v roce 2017, píše agentura Reuters.

Asi 60 procent neobjevených zdrojů v norské oblasti Barentsova moře by mělo být v tekuté formě. Zbytek tvoří zemní plyn, uvádí NPD.

Autor:

Štítky: , ,


3 odpovědí na Norsko zdvojnásobilo odhad svých zásob ropy a plynu v Barentsově moři

 1. Milan Vaněček napsal:

  Dobrá zpráva, evropských zásob plynu bude dost.

  • C napsal:

   Otázka jestli se nejedná o přeceňování v reakci na vývoj ceny, což není nic moc dobrého. Takové věci stojí za změnami světových zásob víc, spolu se změnami technologie, než že by se skutečně něco nového našlo.

  • Martin Hájek napsal:

   Zásob ano, ale to nic nevypovídá o tom, za jakých ekonomických podmínek je případně možné je těžit a dopravit ke spotřebiteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *