Obama ruší plány na průzkumné vrty pro těžbu ropy v Atlantiku

Obamova administrativa nebude příštích pět let vydávat povolení průzkumným vrtům podél svého jihovýchodního pobřeží. Jedná se o další vítězství aktivistů po zrušení projektu Keystone XL pipeline. Povolení se nebudou udělovat především kvůli Pentagonu a obavám místních o negativní dopad těžby ropy a zemního plynu na rybářský průmysl a turismus.

V úterý Obamova administrativa oznámila, že zruší svůj plán na udělování licencí k průzkumu možných nalezišť ropy a zemního plynu, se kterým přišla před rokem. Jedná se o území poblíž pěti amerických států a ke zrušení původního plánu došlo po protestech ze strany Pentagonu a obyvatel žijících u pobřeží v daných státech.

Žádná povolení až do roku 2022

Sally Jewell z americké vlády uvedla ve svém prohlášení, že důležitým faktorem byly námitky ze strany Pentagonu a odpor ze strany stovek komunit z nejvíce postižených států – Virginie, Severní Karolíny, Jižní Karolíny, Georgie a Floridy. Dle rozhodnutí se nebudou vydávat žádná povolení k průzkumným vrtům, které se měly začít vydávat v příštím roce, až do roku 2022.

Obyvatelé se především obávali možného dopadu na rybářský průmysl a turismu od případných úniků ropy. Varování oznámilo i americké vojenské loďstvo, protože by mohlo docházet k rušení jejich systémů.

„Slyšeli jsme z mnoha zdrojů, že nyní není ten pravý čas nabízet povolení k ropným vrtům a vrtům na zemní plyn u pobřeží Atlantského oceánu. Když vezmete v potaz konflikt s národní obranou, ekonomickými aktivitami jako jsou například rybářství či turismus a protesty ze strany místních komunit, tak jednoduše nedává smysl pokračovat s prodejem povolenek v příštích pěti letech.“

Sally Jewell

Jewell ovšem nechala malou možnost pro budoucí vrty u Aljašky. Sdělila, že vláda bude zvažovat udělení povolení k vrtům na třech místech v oblasti Čukotského a Beaufortova moře. Naopak možné vrty v Tichém oceánu nepřipadají vůbec v úvahu díky místní silné opozici.

Další prohra pro ropu v USA

Prohlášení okamžitě vyvolalo negativní ozvěnu u zástupců ropného průmyslu v USA. Prezident amerického ropného institutu sdělil, že rozhodnutí jde na ruku požadavkům extrémistů, kteří chtějí zastavit produkci ropy a zemního plynu. To bude mít za následek zvýšení ceny energií pro Američany a znemožní na několik let vytváření nových pracovních pozic, nové investice a posílení energetické bezpečnosti.

Ze strany Obamovy administrativy se jedná o druhý velký zákrok vůči ropnému průmyslu za poslední dobu. Loni v listopadu byl totiž zrušen projekt Keystone XL pipeline. Dle veřejných průzkumů však většina populace USA stojí na straně ropného průmyslu.

Autor:

Štítky: , ,


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *