Objevy nových ložisek ropy a zemního plynu klesly nejníže za posledních 60 let

Objevy nových ložisek ropy a zemního plynu klesly na nové 60leté minimum, důvodem je nižší aktivita ropných společností v průzkumu a rostoucí obtížnost v nalézání nových velkých polí.

V loňském roce bylo objeveno 174 ložisek ropy, přitom do roku 2013 docházelo průměrně k 400 až 500 objevům za rok. Vyplývá to z dat výzkumné skupiny IHS Markit. Typická prodleva mezi objevením ložiska a zahájením těžby ropy je pět až sedm let, současné nedostatečné objevy ropy a zemního plynu se tak projeví až v příštím desetiletí.

Objevy ropy a zemního plynu dosáhly svého minima za posledních 60 let již v roce 2015 a následně opět v loňském roce, kdy objevy klesly na zhruba 8,2 miliard barelů ekvivalentu ropy a zemního plynu.

Objevy ropy a zemního plynu dosáhly nejnižší hodnoty od 50. let minulého století. Zdroj: Financial Times

Objevy ropy a zemního plynu dosáhly nejnižší hodnoty od 50. let minulého století. Zdroj: Financial Times

Okolnosti nahrávají břidlicové ropě a plynu

Zpomalení odráží cyklické škrty v průzkumu prováděném ropnými společnostmi, které bojují s klesajícími výnosy vlivem poklesu cen ropy a zemního plynu od roku 2014, ale také strukturální posun v průmyslu směrem k pevninské těžbě břidlicových ložisek, zejména v Severní Americe.

Podle dat společnosti Wood Mackenzie klesly výdaje na průzkum ze 100 miliard dolarů v roce 2014 na 40 miliard dolarů v loňském roce. Zpomalení průzkumných činností nasvědčuje tomu, že uspokojení celosvětové poptávky bude v budoucnu stále více závislé na nekonvenčních zdrojích, jako jsou právě ložiska břidlicové ropy a plynu v USA.

Jediný oceánský vrt vyžaduje náklady ve výši 150 milionů dolarů, úspěšnost na objevení ložiska ropy nebo plynu v dosud neprozkoumaných oblastech je zhruba 20 % a započetí těžby je nejdříve po 5 letech. Naproti tomu břidlicový vrt na pevnině vyžaduje náklady okolo 4-10 milionů dolarů a produkce ropy je zahájena typicky v horizontu týdnů.

Štítky: ,


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *