Objevy nových ropných ložisek jsou na 60letém minimu

Objevy nových ropných ložisek klesly na nejnižší úroveň za více než 60 let, což vyvolává hrozbu nedostatku ropy v příštím desetiletí. Letos bude do průzkumu nových ložisek investována méně než polovina prostředků oproti roku 2014. Informoval o tom deník Financial Times.

V minulém roce bylo v nově objevených nalezištích nalezeno 2,8 miliardy barelů ropy a souvisejících kapalin, uvádí výzkumná společnost IHS. Jedná se o nejnižší roční objem zaznamenaný od roku 1954. Tato situace odráží zpomalení průzkumné činnosti způsobené snahou ropných společností šetřit v období klesajícíc zisků způsobených nízkou cenou ropy.

Podle analytické společnosti Wood Mackenzie většina nárůstu světové produkce ropy z posledních let pochází z existujících ložisek, ne nově objevených. V poslední době navíc převažují objevy plynu nad ropou.

„Rozsah investičních škrtů průzkumu a těžby jsou nyní tak vážné, že mohou urychlit pokles produkce a následný vzestupný pohyb ceny ropy,“ tvrdí Paal Kisgaard, výkonný ředitel společnosti Schlumberger, největšího světového poskytovatele služeb v ropném průmyslu.

Většina nově nalezených ropných rezerv se navíc nachází v hlubinných vodách, u kterých může trvat i 7 let, než se začne s produkcí. Pokud se současná míra objevů nových nalezišť ropy nezlepší, v roce 2035 to bude znamenat nedostatek v celosvětových dodávkách okolo 4,5 milionu barelů ropy, dodává Wood Mackenzie.

Méně než poloviční investice do průzkumu oproti 2014

Propad cen ropy a zemního plynu od léta roku 2014 přinutil společnosti z celého odvětví k významným škrtům. Nejvíce trpí průzkum nových oblastí, jelikož v krátkodobém horizontu nenabízí generování financí.

Výdaje na zkoumání a posuzování nových ložisek tento rok podle Wood Mackenzie poklesnou z 95 miliard dolarů v roce 2014 na 41 miliard dolarů a je pravděpodobné, že zaznamenají další pokles v příštím roce.

Například ropná společnost ConocoPhillips úplně upustila od průzkumu mořských ložisek, Chevron a další společnosti své výdaje výrazně omezují.2 odpovědí na Objevy nových ropných ložisek jsou na 60letém minimu

 1. Josef napsal:

  Zcela nesmyslná interpretace , nezájem o nová ložiska je důsledkem poklesu zisků ropných společností a tím i kapitálu, který je možno investovat do rozvoje těžby – tak funguje neviditelná ruka trhu.

  • David Vobořil napsal:

   Díky za reakci.

   Ačkoliv to takto explicitně není v článku uvedeno, měl jsem za to, že je to z uvedených informací zřejmé. Klesající ceny ropy a plynu -> klesající zisky težařských společností. Informace byla v článku doplněna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *