OPEC a non-OPEC země by mohly spolupracovat na omezení těžby až do konce roku

Ministr energetiky a průmyslu Spojených arabských emirátů, Suhail al-Mazrouei, naznačil, že dohoda ve které se OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) a non-OPEC země dohodly na omezení produkce ropy, by mohla pokračovat i nadále.

Ve čtvrtek uvedl Suhail al-Mazrouei, že utvoření globálního společenství států produkujících ropu ve snaze stabilizovat tento trh, funguje a mohlo by dále pokračovat v této formě.

„ Očekávám, že skupina zemí, která se účastnila na nápravě trhu, by mohla držet spolu i nadále, a zformovat alianci,“ řekl al-Mazrouei.

Během setkání ve Vídni, kde se rozhodovalo o prodloužení dohody do konce roku 2018, se vyskytly obavy, že Rusko by mohlo přerušit účast na této dohodě, z důvodu vyvíjejícího se tlaku na domácí půdě. Prezident Putin sám oznámil v říjnu 2017, že dohoda by mohla trvat až do konce následujícího roku. Avšak od té doby několik ruských ropných společností uvedlo, že nejsou z této dohody příliš nadšené a že chtějí ukončit spolupráci již v prvním kvartálu roku 2018. Nakonec došlo i ze strany Ruska k prodloužení dohody. Členové naznačili, že pokud nebude reakce trhu dle očekávání, tak odstoupí.

„OPEC bude i v budoucnu silnou organizací a myslím si, že fenomén připojení se ostatních zemí vyvážejících ropu do OPEC za účelem zotavení trhu a dosažením podnětu pro investování do tohoto odvětví je něco, o co roste zájem,“ uvedl Mazrouei.

Dohoda by měla skončit v prosinci roku 2018. V červnu se koná další setkání, kde se bude hodnotit, jaký dopad a vliv má toto seskupení států na ropný trh, a bude se navrhovat utvoření této aliance.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *