Těžba ropy

Předpovědi o růstu poptávky po ropě ženou její cenu prudce vzhůru

Ceny ropy na světovém trhu dnes prudce stoupají stále pod vlivem předpovědi Mezinárodní agentury pro energii (IEA), že globální poptávka silně roste a dopad dohody producentských zemí o redukci těžby je už na trhu patrný. Americká lehká ropa WTI poprvé za měsíc překročila hranici 50 dolarů za barel.

Krátce před 17:00 WTI přidávala 2,13 procenta na 50,35 USD/barel, cena severomořské ropy Brent ve stejnou dobu vzrostla o 1,23 procenta na 55,84 USD/barel.

Barel WTI stál více než 50 dolarů naposledy 10. srpna. Ropa Brent za poslední tři měsíce zpevnila o více než deset dolarů a blíží se úrovni, na níž byla na počátku roku.

IEA ve středu zvýšila odhad růstu světové poptávky po ropě na 1,6 milionu barelů denně z předchozího odhadu 1,5 milionu. Uvedla, že přebytek ropy na globálním trhu se snižuje jak díky vysoké poptávce z Evropy a USA, tak kvůli poklesu těžby ve členských i nečlenských producentů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Díky jejich dohodě o omezování produkce ropy o 1,8 milionu barelů denně do března 2018 by ceny ropy měly zůstat v rozpětí mezi 50 a 60 dolary za barel, uvedl šéf BP Bob Dudley v rozhovoru s agenturou Reuters.

Břidliová ropa

Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent listopad 55,84 55,16
New York – NYMEX WTI říjen 50,35 49,30
Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *