Těžba ropy, pokles cen ropy

Ropa dál zlevňuje, trh pochybuje o schopnostech OPEC dosáhnout rovnováhy na trhu

Ceny ropy na světových trzích dál klesají, za posledních sedm dní už pošesté. Dolů je tlačí hlavně pochybnosti, zda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) bude schopna zajistit snížení zásob suroviny.

Cena severomořské ropy Brent krátce před 18:00 SELČ ztrácela asi 0,2 procenta na 51,50 dolaru za barel, i když během dne se dostala až na 51,92 USD. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu odepisovala asi 0,4 procenta na 49,05 USD.

Od konce loňského roku se cena Brentu snížila o téměř deset procent, navzdory úsilí členů OPEC a Ruska omezit v letošním prvním pololetí těžbu o 1,8 milionu barelů denně. Analytik Stephen Schork poznamenal, že ve snaze dosáhnout rovnováhy na trhu OPEC selhal.

Analytici JPMorgan k tomu dodali, že trh evidentně dál zápasí s přebytkem ropy a že OPEC bude nucen revidovat a možná i zpřísnit podmínky dohody, pokud chce udržet cenu ropy vysoko nad 50 USD za barel.

Rusko o víkendu upozornilo, že pokud členské a nečlenské státy OPEC neprodlouží dohodnutá omezení těžby ropy i na druhé pololetí, mohou ruští těžaři zvýšit těžbu na nejvyšší úroveň za 30 let.

ropná plošina, autor: Enrico Strocchi

Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent červen 51,51 51,60
New York – Nymex WTI červen 49,04 49,23
Autor:

Štítky: ,


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *