Ropná polšina Valhall

Ropa před schůzkou OPEC zdražuje, Brent je skoro za 80 USD

Ceny ropy se před nadcházející schůzkou Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších velkých producentů ropy dnes zvyšují. Na jednání by se mělo jednat o zvýšení produkce, protože na trh se kvůli sankcím Spojených států dostane méně íránské ropy.

Kolem 16:30 SELČ si severomořská ropy Brent připisovala 1,6 procenta na 79,95 USD za barel, a pohybovala se tak poblíž čtyřletého maxima. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu přidávala téměř dvě procenta na 71,71 dolaru za barel.

OPEC a jeho spojenci se sejdou v neděli v Alžírsku. Podle zdrojů agentury Reuters je velmi nepravděpodobné, že na schůzce rozhodnou o oficiálním zvýšení těžby. Monitorovací výbor však může doporučit širší koalici, aby těžbu zvýšila.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek vystupňoval tlak na OPEC a vyzval jej, aby ceny ropy snížil.

„My chráníme země Blízkého východu, které bez nás nebudou dlouho bezpečné, a oni přesto pokračují v prosazování dalšího a dalšího růstu cen ropy! Budeme si to pamatovat,“ napsal Trump na twitteru.

Ropná plošina

Ilustrační foto

V nepříjemné situaci je americký spojenec a zároveň největší producent ropy v rámci OPEC, tedy Saúdská Arábie. Trumpovi se znelíbila, když její představitelé vyslovili ochotu tolerovat krátkodobě cenu nad 80 dolarů za barel.

Pokud by vyhověla Trumpově požadavku na nižší cenu, a odmítla proto zvýšit produkci, mohla by proti sobě postavit ostatní členské státy OPEC, řekl agentuře Reuters analytik Commerzbank Carsten Fritsch.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentlistopad79,9578,70
New York – NYMEXWTIlistopad71,7170,32
Autor:

Štítky: ,


3 odpovědí na Ropa před schůzkou OPEC zdražuje, Brent je skoro za 80 USD

 1. ST FORD napsal:

  Pokud je to pod 140 dolary, tak pohoda. I tak jsem rád, že nemám nenažrané SUV.

  • Petr napsal:

   ČR je extrémně efektivní lokalizovaná průmyslová země a přežila by i 200 dolarů, a poctivá cena kolem stovky nám ve skutečnosi spíš pomáhá, protože poškozuje mnohem víc většinu našich vyspělejších rozežraných průmyslových konkurentů.

   • loudil napsal:

    Já bych taky v pohodě přežil, s manželkou jezdíme Fabií se spotřebou kolem 4,5 litru/100. Ročně najedeme jen kolem 4000 km, takže naprostá pohodička !!! Přál bych si ropu kolem 150, aby se Putin mohl ještě více chechtat zhovadilým a zbytečným sankcím Západu. Sankce na Irán ?? Za co pane Trumpe ?? Židé v Izraeli vyvinuli a vyrábějí jaderné bomby přes všechny přijaté zákazy o nešíření jaderných zbraní !! USA zase tasí svůj : „dvojí metr“ ?? = kamarádům vše dovoleno a nepřátele zašlapat do hnoje až po hlavu?? Turecko = stát NATO okupuje vojensky od r.1974 Severní Kypr a vytvořilo tam svůj loutkový stát, který nikdo neuznává, jen sami Turci. Co s Turky z NATO, pane Trumpe ?? Jsou to okupanti ! „hajzl, ale náš !!, to je vaše heslo ?? A na Rusa se za Krym bude nesmyslě kydat ??

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *