těžba ropy

Rosněft‘ hlásí nárůst čtvrtletního zisku o 8,3 %

Čistý zisk největší ruské ropné společnosti Rosněfť v prvním čtvrtletí stoupl meziročně o 8,3 procenta na 13 miliard rublů (5,5 miliardy Kč). Společnosti pomohlo zvýšení těžby a cen ropy, avšak výsledky zaostaly za očekáváním analytiků kvůli silnému rublu.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali zisk až 22 miliard rublů. Tržby stouply o 34,5 procenta na 1,41 bilionu rublů. Hrubý provozní zisk (EBITDA) se zvýšil o 22 procent na 333 miliard rublů. Těžba ropy a plynových kondenzátů vzrostla o 13 procent na 4,62 milionu barelů denně.

„Prostředí zůstává obtížné. Pokračující nestabilita na komoditních trzích, zhodnocení rublu – toto vše ovlivnilo finanční výsledky společnosti,“ prohlásil generální ředitel Rosněfti Igor Sečin.

Ropná plošina, autor: Berardo62, flickr

Ilustrační foto

Cena uralské ropy v rublech se meziročně zvýšila o 28 procent. Rosněfť však dodala, že posílení rublu mělo negativní dopad na její výkon. Silnější rubl sice pomohl snížit platby dluhu v zahraničních měnách, snížil však také příjmy z vývozu, napsala agentura Reuters.

Rosněfť je podle objemu rezerv největší ropnou firmou na světě obchodovanou na burze. Na celkové těžbě ropy v Rusku se podílí více než třetinou. Téměř 20 procent akcií vlastní britská ropná společnost BP, která je získala díky prodeji svého podílu v podniku TNK-BP Rosněfti v roce 2013.

Autor:

Štítky: ,


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *