Čistý zisk největší ruské ropné společnosti Rosněfť klesl ve druhém čtvrtletí o 33,6 procenta na 89 miliard rublů (33,5 miliardy Kč). Je to však lepší výsledek, než jaký se na trhu očekával. Firma, nad kterou má kontrolu stát, se stejně jako její rivalové potýkala s nízkými cenami suroviny.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že Rosněfť vytvoří čistý zisk 85 miliard rublů.

Cena ropy Urals, která je pro ruské těžební firmy směrodatná, klesla ve druhém čtvrtletí meziročně o 30 procent a činila v průměru 46 dolarů za barel. Příčinou poklesu ceny byla především nadměrná nabídka suroviny na trhu.

Tržby Rosněfti od dubna do června klesly o šest procent na 1,23 bilionu rublů (462,9 miliardy Kč). Provozní zisk EBITDA se ale o 12 procent zvýšil a dosáhl 348 miliard rublů.

Ropný vrt
Ilustrační foto

„Komoditní trhy zaznamenaly ve druhém čtvrtletí navzdory přetrvávající kolísavosti určité zlepšení, průměrná cena ropy v rublech vzrostla oproti letošnímu prvnímu kvartálu o 20 procent,“ uvedl generální ředitel Rosněfti Igor Sečin.

Za takto složitých podmínek podle něj zůstává prioritou kontrola provozních, administrativních a režijních nákladů a zkvalitňování investičního programu.

Rosněfť, ve které má pětinový podíl britská společnost BP, dnes zároveň oznámila, že objevila nové pole v oblasti Irkutsku. Jeho zásoby se podle předběžných měření odhadují na 25 milionů tun ropného ekvivalentu, uvedla agentura TASS.

Štítky: ropaRusko

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *