Král Saúdské Arábie Salmán

Saúdská Arábie uvažuje o prodeji podílu státního ropného giganta Aramco

Vláda Saúdské Arábie zvažuje prodej podílu ve státním ropném gigantu Aramco jako součást privatizace pro získání financí v době nízkých cen ropy. Časopisu Economist to prozradil princ Mohammad bin Salmán.

Aramco je největší ropnou společností na světě se zásobami ropy okolo 265 miliard barelů, což je více než 15 % celosvětových zásob. V případě, že by vstoupila na trh s akciemi, stala by se podle odhadů analytiků první veřejně obchodovanou společností s hodnotou přesahující 1 bilion dolarů.

„Tato možnost je předmětem  zkoumání, věříme, že rozhodnutí padne během příštích několika měsíců.“
Mohammad bin Salman ve čtvrtečním rozhovoru pro Economist

„Osobně jsem z tohoto kroku nadšený. Domnívám se, že je to v zájmu saúdského trhu a v zájmu Aramco, a také v zájmu o větší transparentnost a boj proti korupci, pokud okolo Aramca nějaká existuje,“ dodal Salmán.

Saúdská vláda zatím nezveřejnila, jak velký podíl je ochotna prodat. V krátkodobém horizontu by prodej mohl pokrýt obrovský deficit státního rozpočtu, který způsobily nízké ceny ropy. Schodek jen v loňském roce dosáhl v Saúdské Arábii téměř 100 miliard dolarů.

Mezinárodní investoři mají obavy o schopnost saúdské vlády vyrovnat se s nízkými cenami ropy v dlouhodobém horizontu. Riál vůči americkému dolaru na forwardovém trhu ve čtvrtek klesl na historické minimum.

Podle Salmána však dává nízká míra zadlužení a obrovská škála aktiv Saúdské Arábii schopnost se s finančními tlaky snadno vyrovnat.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *