Těžba ropy

Saúdský král odvolal dlouholetého ministra pro ropu Nuajmího

Saůdský král Salmán dnes odvolal ministra ropného průmyslu a přírodních zdrojů Alího Nuajmího, který v této funkci působil od roku 1995. Jeho úřad v rámci reorganizace celé vlády přejmenoval na ministerstvo energetiky, průmyslu a těžby a do jeho čela jmenoval Chálida Fáliha, uvedla agentura Reuters.

Fálih byl v minulosti šéfem státního ropného gigantu Aramco. V posledních letech působí ve vládě jako ministr zdravotnictví.

V rámci vládní reorganizace Salmán královským výnosem vyměnil i ministry dopravy, obchodu, sociálních věcí a šéfy ministerstev, která mají na starosti vodu a péči o poutníky. Vyměnil také guvernéra centrální banky a ustavil nové vládní úřady pro rekreaci a kulturu.

Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy, kvůli těžkému propadu cen v posledních dvou letech ale začala pociťovat silný výpadek rozpočtových příjmů. Země loni hospodařila s rekordním rozpočtovým schodkem. Vývoz ropy loni tvořil 72 procent veškerých příjmů do státní pokladny.

Snaha o omezení závislosti na ropě

Minulý měsíc Rijád oznámil plán ekonomických reforem, které by měly království pomoci zmírnit jeho závislost na ropě. Vláda prodá menší podíl společnosti Aramco na burze a skupinu přemění v průmyslový konglomerát. Nový program představil zástupce korunního prince Muhammad bin Salmán Saúd, syn krále Salmána a druhý v nástupnictví na saúdský trůn.

Rijád chce v rámci reforem také zvýšit investice do těžby nerostných surovin a podporovat domácí výrobu armádní výzbroje. Království chce být rovněž vstřícnější vůči jiným turistům, než jsou muslimští poutníci, jichž směřují každoročně miliony do Mekky a Medíny. Reformy zahrnují i dodávky vody a energií a vláda bude zvažovat možnosti podpory soukromého sektoru. Zhruba 70 procent obyvatel země pracuje ve státním sektoru.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *