Společnost Eni zahájila těžbu v nejsevernějším ropném poli světa

Italská společnost Eni, jež působí na trhu s ropou a zemním plynem po celém světě, zahájila v sobotu těžbu v ropném poli Goliat, které je stalo nejsevernějším místem těžby ropy na světě. Samo pole se nachází přibližně 85 kilometrů severozápadně od Norského města Hammerfest, které je jedním z nejsevernějších měst světa.

Goliat je prvním aktivně těženým ropným polem v Barentsově moři. Denně by zde mělo být vytěženo až 100 tisíc barelů ropy, přičemž celkový objem zásob, jež se v poli ukrývají, se odhaduje na 180 milionů barelů.

Spuštění těžby bylo dříve několikrát odloženo, původně měla být zahájena již v roce 2012. Náklady na zahájení těžby rovněž překročily původní odhad z roku 2009 na 30 miliard norských korun o více než polovinu, celkově dosáhly výše 46,7 miliard norských korun (134 miliard Kč), uvádí agentura Reuters.

těžbě ropy z ložiska bude využíváno celkem 22 vrtů, z čehož 17 již bylo dokončeno. Elektrická energie potřebná k těžbě bude pocházet z norských hydroelektráren a k těžebním zařízením bude přiváděna podmořským kabelem. Tento způsob napájení by měl omezit emise CO2 ve srovnání s tradičními způsoby o 50 %. Vytěžený plyn tedy nebude spalován pro výrobu elektřiny, nýbrž bude vracen zpět pod mořské dno.

Eni disponuje jako provozovatel pole 65% podílem, zbylých 35 % náleží norské polostátní společnosti Statoil.

Zdroj úvodní fotografie: Eni Norge

Štítky: , ,


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *