Těžba ropy

Těžba ropy v Rusku loni stoupla, letos se čeká další růst

Těžba ropy v Rusku v loňském roce stoupla na 10,96 milionu barelů denně z předloňských 10,72 milionu. V samotném prosinci zůstala na listopadovém postsovětském maximu 11,21 milionu barelů denně. Vyplývá to z dnešních údajů ruského ministerstva energetiky. Letos počítá ministerstvo s dalším nárůstem celoroční těžby ropy, a to na 11,01 až 11,07 milionu barelů denně.

Rusko se přitom minulý měsíc připojilo k dohodě předních těžařských zemí o snížení produkce ropy, jejímž cílem je podpořit ceny suroviny. V rámci této dohody by mělo v první polovině letošního roku zredukovat těžbu o 300.000 barelů denně.

Podle ministerstva energetiky bude snižování těžby postupné, protože počasí a technologické faktory znemožňují náhle změny v produkci ropy.

Ministerstvo dnes zveřejnilo rovněž údaje o těžbě zemního plynu. Ta se v prosinci zvýšila na 66,38 miliardy krychlových metrů z 62,59 miliardy v listopadu, napsala agentura Reuters.

Světové ceny ropy začátkem loňského roku vinou nadbytečných dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Kvůli dohodě o snížení těžby se sice vrátily nad 50 dolarů, dál ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly hranici 100 dolarů za barel.

Autor:

Štítky: ,


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *