Těžba z břidlic je v USA opět pod palbou kritiky. Postarali se o to vědci ze státní výzkumné agentury Oklahoma Geological Survey, kteří zkoumali závislost mezi několikanásobně vyšším počtem zemětřesení ve státě Oklahoma v posledních letech a odpadní vodou vstřikovanou zpět do země při těžbě ropy a zemního plynu.

V Oklahomě, státě kde energetický sektor tvoří 25 % pracovních míst, je denně zaznamenáno v průměru 2,5 zemětřesení s magnitudou 3 a výše, což představuje 600 krát větší množství v porovnání s hodnotami před rokem 2008. Agentura sdělila, že je velmi pravděpodobné, že většina těchto zemětřesení je způsobena vháněním odpadní vody zpět do země při těžbě ropy a zemního plynu.

V loňském roce bylo zaznamenáno 585 zemětřesení s magnitudou 3 a více. V roce 2013 to bylo 109 a před rokem 2008 dokonce méně než 2 za rok. Tento významný nárůst zemětřesení způsobil v USA rozvíření debaty o nebezpečí těžby z břidlic. Při její těžbě je za pomocí techniky hydraulického štěpení (nebo také frakování) produkováno velké množství diskutované odpadní vody. Studie ovšem dodává, že těžba z břidlic je v Oklahomě zodpovědná pouze za malé procento z celkového objemu vyprodukované odpadní vody v ropném sektoru.

Dle asociace Oklahoma Oil & Gas Association (OKOGA) bude zapotřebí další studie. ,,Mezi zemětřeseními a odpadními vrty může být spojení, ale stále nevíme v dostatečné míře, jak vhánění odpadní vody ovlivňuje podzemní činnost v Oklahomě,“ komentoval výsledky studie prezident OKOGA Chad Warmington.

 

Zdroj úvodní fotografie: www.huffingtonpost.com

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *