Ropa texas

Trh očekává pokles zásob ropy, ceny rostou

Ceny ropy na světových trzích se dnes opět zvyšují, k růstu pomáhá předpokládaný další pokles zásob suroviny v amerických skladech. Podle analytiků je ve hře i dosažení hranice 50 dolarů za barel, kde byla cena ropy naposledy loni na podzim. K růstu ceny ale přispívá i silné oživení na akciových trzích v USA.

Cena severomořské ropy Brent s dodáním v červenci kolem 18:30 přidávala zhruba 0,6 procenta na 48,63 USD za barel. Uprostřed minulého týdne Brent vystoupil na 49,85 USD za barel, nejvyšší hodnotu od loňského listopadu. Americká lehká ropa WTI dnes ve stejnou dobu zpevňovala zhruba o procento na 48,56 USD.

ropná plošina, autor: Enrico Strocchi

Ropná plošina, autor: Enrico Strocchi

Analytici v průzkumu agentury Reuters odhadli, že zásoby ropy v USA v týdnu do minulého pátku klesly o 2,5 milionu na 538,8 milionu barelů. Soukromá organizace API své odhady zveřejní dnes večer, vládní Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu.

Americké akcie se během dnešního obchodování vyšplhaly na nejvyšší úroveň za poslední týden, mimo jiné díky technologickým titulům a akciím finančních firem. Trhu s ropou pomohlo také vyjádření jednoho iráckého činitele, podle kterého se těžba ropy v Iráku snížila kvůli výpadkům elektřiny a údržbě zařízení z lednového rekordního maxima 4,78 milionu na 4,5 milionu barelů denně.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentčervenec48,6348,35
New York – NymexWTIčervenec48,5648,08

Zdroj úvodního obrázku: Flickr @rhaaga

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *