Domů
Ropa
Trump chce povolit těžbu ropy v rezervaci na Aljašce
Těžba ropy

Trump chce povolit těžbu ropy v rezervaci na Aljašce

Ropa
2 komentáře
27. květen 2017, 09:58
ČTK

Americký prezident Donald Trump chce povolit těžbu ropy v chráněné Arktické národní rezervaci (Arctic National Wildlife Refuge – ANWR) na Aljašce. Podle návrhu rozpočtu by ropa a zemní plyn z rezervace měla státu vydělat během příštích deseti let téměř dvě miliardy dolarů (47 miliard Kč), uvedl server CNN.

Prospekce ropy je v ANWR, jedné z mála nedotčených oblastí v USA, zakázána od roku 1980, zejména kvůli ochraně polárních sobů, polárních medvědů a dalších vzácných divokých zvířat.

Změnu musí schválit Kongres, což je s ohledem na tvrdou ekologickou opozici nejisté, a kromě toho je otázkou, kdo by se chtěl do obtížného terénu Aljašky vydat s perspektivou nízkých cen ropy na světovém trhu.

Pro Kongres ovládaný republikány však tyto argumenty nemusí moc znamenat. Otevření ANWR energetickým firmám je v USA živé téma. Analytik ze společnosti Hedgeye Potomac Research Joe McMonigle, který v éře prezidenta George W.

Ropný vrt
Ilustrační foto

Bushe pracoval na ministerstvu energetiky, soudí, že návrh Kongresem projde v rámci smírčího řízení. Přesně to se stalo v roce 1995, ale tehdejší prezident Clinton návrh rozpočtu vetoval.

Vedle tlaku ekologických skupin oponenti poukazují na to, že v době záplavy ropy na světovém trhu a rozvoji těžby ropy z břidlic – a to hlavně v USA – nedává nákladná prospekce ropy ve složitém terénu velký smysl.

S cílem dosáhnout vyrovnaného rozpočtu během příštích deseti let Bílý dům hodlá také prodat polovinu ze strategických zásob ropy, jejichž objem zhruba 688 milionů barelů je největší na světě. Podle agentury Reuters Trumpova administrativa předpokládá, že v období 2018 až 2027 tak získá téměř 16,6 miliardy dolarů.

Štítky:ropa
USA

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
C
28. květen 2017, 14:05

Otevření dalších ložisek ropy je třeba aby i do budoucna bylo zajištěno že OPEC + Ruská Federace nebudou sto zvýšit cenu ropy aniž by na tom sami tratili. Jelikož jediným nástrojem k jejímu zdražení v nadcházející době je snížení produkce těchto zemí, pak pokud budou břidlic stále rentabilní kolem 40-50$/barel, jejich další snaha o zvýšení ceny ropy povede nezadržitelně k dalšímu poklesu jejich příjmů. Nedivil bych se kdyby to byla součást nějaké širší vojenské strategie.

Podobně bude žádoucí aby se co nejdříve rozhýbal celosvětový trh se zkapalněným plynem a prozkoumala a rozjela těžba z hydrátů methanu. To by také vedlo ke snížení závislosti a stabilizaci cen v dlouhodobém měřítku.

Samozřejmě toto by mohlo ohrozit rozvoj OZE a elektromobility. Na druhou stranu je myslím dost možné že se došlo do bodu, kdy se EV již snadno rozšíří.

Petr
29. květen 2017, 11:05

To jsou strachy.

Povolení vydává stát, ale těžit mají soukromé firmy, a ty to fakt bez zajištěných dlouhodobých zisků dělat nebudou.

Ropa dnes stojí polovinu toho, za co ji ještě před pár lety lidé na celém světě v pohodě stále bez větších omezení používali. Takže cena není nějak velkým problémem, a teď dobře tržně záleží hlavně na skutečných nákladech těžby u stále nově a nově oběvovaných zdrojů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se