Domů
Ropa
Trump rozhodl o obnově výstavby ropovodu Keystone
Donald Trump. Autor: Gage Skidmore

Trump rozhodl o obnově výstavby ropovodu Keystone

Ropa
4 komentáře
24. leden 2017, 18:53
ČTK

Americký prezident Donald Trump dnes v Bílém domě exekutivním příkazem rozhodl o pokračování výstavby sporného ropovodu Keystone XL, který má spojovat naleziště v Kanadě s americkými rafineriemi na břehu Mexického zálivu. Projekt, který kritizují ochránci životního prostředí, předloni zrušil Trumpův předchůdce Barack Obama.

Při podpisu exekutivního příkazu prezident řekl, že v případě ropovodu Keystone XL „ještě znovu dojednáme některé podmínky“.

Obama své odmítavé stanovisko odůvodnil snahou podpořit dohodu o globálních klimatických změnách, což byl jeden z pilířů jeho vládního programu ochrany životního prostředí. Ropovod Keyston XL je privátní projekt, vládní souhlas ale potřebuje k tomu, že přetíná státní hranici.

Podle Trumpova rozhodnutí bude napříště platit, že pokud budou ropovody budovány na americkém území, musejí využívat americkou ocel. Prezident dnes také rozhodl o urychleném schvalování posudků vlivu na životní prostředí, pokud půjde o prioritní infrastrukturní projekty.

Ropovod Družba
Ilustrační foto

Trump dnes dalším dekretem oživil ropovod Dakota Access, kterým má být surovina dopravována z nalezišť v Dakotě přes americký středozápad k Mexickému zálivu. Proti stavbě za 3,8 miliardy dolarů (95,5 miliardy Kč) protestovali američtí indiáni z kmene Siouxů v obavě, že jim poškodí zdroje pitné vody.

Trumpova dnešní rozhodnutí přinesou podle odborníků prospěch ropným společnostem, které si stěžují na nedostatečnou kapacitu ropovodů, nutnou pro přepravu suroviny z kanadské provincie Alberta a z amerického státu Severní Dakota na ropné trhy. Odpůrci z řad ochránců životního prostředí proti plánované výstavbě protestovali téměř deset let.

Trump se v pondělí v Bílém domě označil za chránce životního prostředí.

„Pokud jde o životní prostředí, jsem velká osobnost. Dostal jsem už několik vyznamenání,“ řekl bez dalšího vysvětlení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Martin Pácalt
25. leden 2017, 12:44

ERoEI je u těžby athabaských ropných písků cca 3:1 (Ghawar v Saudské Arábii má nyní 30:1, je tam použita už 3.generace způsobu těžby, první naleziště ropy z mělce položených ložisek v USA měla i 100:1). Je to dáno ohromnými přesuny hmot (podobně, jako je nutný přesun tisíců tun hnědého uhlí k Prunéřovu a spol. u nás) a tím, že k získání použitelných složek je nutný ohřev a k tomu je používán zemní plyn.

Ložisko je veliké přibližně jako rozloha cca historického území Čech (tedy bez Moravy a Slezska) a odhadované zásoby jsou zhruba stejné jako zásoby Arábie.

Je to bývalé bohaté ložisko, které prošlo ohřevem vysokou teplotou, takže se z něj ztratily z velké části lehčí složky (PB, benzín) .

Donald Trump je tedy opravdový "ekolog", pokud mu není proti mysli podporovat rozrůstání západokanadské mazlavé pánve o rozloze celých Čech a to při mizerné výtěžnosti a při plýtvání jedinou fosilní komoditou, která je podobně jako vodík a na rozdíl od uhlí a ropy "použitelná k čemukoliv".

Jan Veselý
25. leden 2017, 13:56

Trump (a většina GOP) je v problematice energetiky a životního prostředí hlásnou troubou ropné lobby. Dá se tedy čekat jen umetání jejich cestiček, bez ohledu na prostý lid a přírodu. I když to často jsou dost egomaniacké projekty se značně nejistou návratností.

A samozřejmě může Trump očekávat drsnou opozici v "modrých státech", občanské protesty a tak. Tak jako Obama nepohnul s Texasem, Luisianou nebo Kentucky, neudělá Trump nic s Oregonem, Kalifornií, New Yorkem a dalšími.

Josef
27. leden 2017, 19:27

Ten důvod je čistě politický. Vy zjevně nechápete směřování USA , - ochranářská politika menší vojenská přítomnost v zahraničí , snaha o nedovážení surovin z USA nepřátelských zemí. Američané už nemohou být tím státem , který sám masivně intervenuje ve světě - tohle je konec hegemonie USA a začátek světa s několika mocenskými centry , kdy žádné nebude dominovat. Američané konečně pochopili ,že jejich současná pozice už je dlouhodobě neudržitelná a pro ně dále nevýhodná. Nakonec Trumpovo prezidentování bude vyhodnoceno negativně a řekne se , že za úpadek moci USA ve světě mohl on , jenže ten úpadek prostě musel přijít, protože Amerika má jen 330 mil obyvatel a rozvojový svět každých 10 let zdvojnásobí svoje HDP.

Martin Pácalt
27. leden 2017, 21:25

Neosočoval bych někoho tak jednoduše, že nerozumí zahraniční politice USA. Pokud se chce Trump kapitálově zaměřit na investice v severní Americe, nemá svázané ruce ve volbě jak na to. Může podporovat (a podporuje) jaderný průmysl, může podporovat výzkum těžby metanových hydrátů nebo využití geotermální energie v tektonických oblastech jejich země, podobně jako Island. Jeho (Trumpův) postoj chápu, protože dlouho se např. pracovní místa stěhovaly z USA do Mexika. Mělo by mu ale dojít, že běžné bavlněné tričko se u nich za suché z nosu vyrobit nedá a je třeba se spolehnout na Bangladéš.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se