Ačkoliv ceny ropy jsou daleko od hranice 100 USD za barel z minulých let, po odrazu ode dna z 26 USD za barel na začátku minulého roku začíná narůstat i produkce z amerických břidlicových ložisek. A to dokonce v rychlejším tempu než při posledním břidlicovém boomu. Informovala o tom agentura Bloomberg.

„Všichni jsou tak hladoví, je to jako držet steak před bandou hladovějících lidí,“ tvrdí Joseph Triepke, zakladatel výzkumné společnosti Infill Thinking v Dallasu.

I přes to, že cena ropy je zhruba na polovině své hodnoty z před několika let, technologický pokrok umožnil provádět vrty v kratším čase a frakovat efektivněji. Současný „boom“ není ovšem celoplošný a některá ložiska zažívají rychlejší nárůst těžby než jiná. Jedním z nejvíce prosperujících je Permian Basin v Západním Texasu a Novém Mexiku z důvodu charakteristiky hornin, které jsou nejsnadnější pro těžbu.

Nárůst těžby ropy je momentálně navíc rychlejší než při předešlém boomu, v průměru těžený objem přibývá od září loňského roku o 125 000 barelů denně.

Těžba ropy v USA. Zdroj: Bloomberg
Těžba ropy v USA. Zdroj: Bloomberg

„V době kdy jsme byli na 100 dolarech (za barel ropy) byl pohled na cenu 50 dolarů velmi děsivý. Sebevědomí, které vyvolávala hranice 100 dolarů, může být nyní pravděpodobně okolo 65 dolarů. O tolik byly sníženy náklady v dodavatelském řetězci. Takže nyní 65 dolarů je nových 100 dolarů,“ tvrdí Piotr Galiztine, CEO TMK Ispco, americké divize ruské společnosti TMK PJSC dodávající potrubí.

Vydrží současný trend?

Odpověď závisí jako vždy na bilanci nabídky a poptávky. Galitzine sleduje, kolik nárůst těžby v USA a Kanadě umazává ze škrtů těžby v Rusku a Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), které plynou z listopadové dohody o omezení těžby o 1,2 milionů barelů denně.

„Za každý barel, o který OPEC sníží těžbu, američtí břidlicoví těžaři přidají půl barelu. V případě, že to tak zůstane, můžeme být v klidu. Pokud břidlicová pole začnou produkovat mnohem víc, potom kdo ví, co se stane s cenou ropy. Pravděpodobně nic dobrého,“ tvrdí Galitzine.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *