Domů
Ropa
V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů
Těžba ropy

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Ropa
6 komentářů
25. březen 2017, 10:04
ČTK

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale nechávají na největších polích nedokončen rekordní počet vrtů. To znamená, že těžba se zřejmě nezvyšuje tak rychle, jak naznačují údaje o nových vrtech, uvedla agentura Reuters. V případě dalšího růstu cen ropy se může stát, že nedokončené vrty budou rychle připraveny k těžbě, což by zhatilo plány Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších producentů, kteří těžbu omezují, aby snížili nadbytečné zásoby a přispěli k růstu cen suroviny.

Investoři sledují zejména údaje o počtu nových vrtných souprav na ropných polích v Severní Americe a považují je za hlavní indikátor těžby. Růst počtu vrtných zařízení a bouřlivá aktivita v oblasti vrtných prací v Permské pánvi v západním Texasu ale neznamená i vyšší těžbu ropy.

Ropná plošina, autor: Berardo62, flickr
Ilustrační foto

V letech 2014 až 2016, kdy ceny ropy klesaly, se zároveň zvyšoval počet vrtů, které zůstaly nedokončeny. Firmy totiž utlumovaly činnost, propouštěly a z ropných polí se stahovaly.

Když se ceny zotavily, předpokládalo se, že firmy budou těžit ropu z těchto nedokončených vrtů, než začnou vynakládat peníze na hloubení vrtů nových. Místo toho se ale počet nedokončených vrtů zvýšil.

V únoru bylo v oblasti Permské pánve nedokončeno rekordních 1764 vrtů, ukazují údaje americké vlády, které sahají do prosince 2013. V únoru se začalo hloubit 395 vrtů, ale dokončeno jich bylo pouze 300.

Překvapivý nárůst počtu nedokončených vrtů naznačuje, že investoři, obchodníci a další lidé, kteří se pohybují na trhu s ropou budou muset přehodnotit údaje o počtu vrtných zařízení. Spíše než celkový počet zřejmě budou muset zvlášť hodnotit počet vrtů, ze kterých se těží, a zvlášť počet vrtů, které zůstaly nedokončeny.

írán ropa
Ilustrační foto

Agentura Reuters hovořila se zástupci několika firem, které se specializují na dokončovací práce při hloubení vrtů a s dalšími lidmi z branže.

Ukázalo se, že část firem hloubí jen proto, že jim to ukládá smlouva o pronájmu polí. Pokud by v určitém časovém období nehloubily, mohly by o práva k pronájmu přijít. Někdy už ale nezáleží na tom, zda také začnou skutečně těžit.

Vysoký počet nedokončených vrtů by mohl zkomplikovat snahy členů OPEC a dalších předních těžařů, kteří snižují těžbu, aby omezili dodávky na trh, snížili rekordní zásoby a podpořili cenu suroviny. V případě růstu cen se totiž nedokončené vrty dají poměrně rychle připravit k těžbě.

shale oil rig břidlicová ropa
Ilustrační foto

Cílem Saúdské Arábie, která je největším vývozcem ropy na světě, je dostat cenu ropy na 60 dolarů za barel. V takovém případě lze čekat urychlení prací na nedokončených vrtech a záhy i záplavu trhu další ropou.

V současné době se ceny ropy pohybují kolem 50 dolarů za barel, vývoj na nejbližší období je podle analytiků nejistý. Část se jich domnívá, že cena ropy Brent se do konce roku zvýší k 60 dolarům, část je naopak přesvědčena, že ceny před sebou ještě mají období poklesu. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) je nyní o několik dolarů levnější než Brent.

Konzultační společnost Wood Mackenzie odhaduje, že pokud by se začalo okamžitě těžit ze všech nedokončených vrtů v Permské pánvi, těžba by se mohla zvýšit až o 300.000 barelů denně. V únoru se z tamních polí těžilo zhruba 2,1 milionu barelů denně, což bylo zhruba 23 procent celkové těžby ropy v USA.

Štítky:ropa
USA

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Josef
25. březen 2017, 12:12

OPEG už si nemůže dovolit další kolo cenové války s břidlicovou ropou , protože cena těžby je dnes okolo 30 USD. OPEG může pouze udržovat cenu na stávající úrovni , která mu zajišťuje poměrně slušný podíl na trnu nebo může cenu sice zvýšit , ale jeho podíl na trhu bude klesat a budou se rozvíjet alternativy a nakonec se cena ropy stejně sníží z tohoto důvodu lze předpokládat že současná úroveň cen okolo 50USD se bude udržovat minimálně do konce roku. Podstatná změna nastane teprve až bude vyčerpán potenciál růstu těžby břidličné ropy v USA - okolo roku 2020 , pak už bude ceny ropy ovlivňovat spíše strach z elektromobility.

C
25. březen 2017, 12:58

Mohl bzch se jenom zeptat co to znamená OPEG? V článku je jenom OPEC a google mi našel OPEG jako cosi spojené s programováním, s ropou či plynem nic.

Myslím že by mohlo po brexitu dojít i k tomu že se o břidlice začnou zajímat na ostrovech, nedávno jakési celkem velké pole prý našli, je možné že s tím jak se budou rozrůstat znalosti o roponosných břidlicích, bude se dařit nacházet více a více nových ložisek v mnoha zemích. To není sice nic moc dobrého pro klima (na druhou stranu je to čistější než uhlí), ale mohlo by to radikálně omezit přeliv peněz na blízký východ a do Ruska. Pokud budou chtít země kolem Perského zálivu udržet své bohatství budou muset vybudovat klasickou průmyslovou společnost, což tam otřese společenským uspořádáním.

Petr
26. březen 2017, 09:45

Pokud by Blízký východ začal budovat průmyslovou společnost na bázi robotů, tak by to jejich dnešní společenské uspořádání naopak spíš posílilo.

A v otázce klimatu, globální oteplování naopak daleko víc posiluje dnešní těžení z břidlic, při kterém jim často uniká metan i do atmosféry, než z uhlí mnohonásobně slabší skleníkový CO2.

C
26. březen 2017, 15:36

Problém je že ona ta robotizace není tak rychlá, respektive výrazně zaostává za elektrizací a ještě více za otřesy trhu s ropou, navíc S.A. je vyčerpávána nepříliš podařenou válkou v Jemenu, do toho se snaží o hospodářskou transformaci, i kdyby se pustili do elektroniky, IT a podobných odvětví, což by vyžadovalo jistou společenskou změnu, nemají myslím moc šanci na to dostatečně rychle přejít na roboprůmysl. Navíc by museli najít podobný zdroj příjmů jako mají teď, pokud se rozjede robotizace, pak bude řád světového průmyslu vážně ohrožen. Navíc budou muset vybudovat případně veškerou transportní infrastrukturu. Pořádnou železnici, dálnice... To může být i pro zemi jako Saúdská Arábie problém. Zvláště pokud by se mělo jednat o velmi krátký časový úsek. Ale sou i případy staveb, kde se již stavělo a plány na další úsek ani nebyly.

Methan je sice asi 20x silnější než CO2, ale nemyslím si že by jeho ztráty byly takové aby kompenzovaly snížení způsobené omezením uhlí. Teoreticky se může i ZP opustit, tedy pokud je těžba ROPY z břidlic možná a takových formací je dost, aby s rozvojem těžby docházelo ke stagnaci či poklesu ceny. Jenže to by se musela cena dostat na nějakých 22$/Barel, nebo plynu na 50$/6.1GJ

Martin Pácalt
27. březen 2017, 09:15

Methan se v přírodě dlouhodobě neudrží a rozkládá se na jednodušší sloučeniny. Jako skleníkový plyn působí omezený časový úsek.

C
27. březen 2017, 10:27

Poločas rozpadu je ale několik desetiletí, ne-li století.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se