Domů
Rychlé zprávy
Analytici: Vláda rozhodla o OKD z ekonomického hlediska správně
Horník, Velká Británie

Analytici: Vláda rozhodla o OKD z ekonomického hlediska správně

Rozhodnutí vlády, která dnes rozhodla o tom, že státní podnik Diamo nekoupí černouhelnou společnost OKD, je z ekonomického hlediska správné. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Státní záchrana by podle nich měla přijít až v případě, kdy nebude ze situace jiné východisko.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) chtěl, aby Diamo případně koupilo firmu, která je od loňska v úpadku, za jednu korunu. Už dříve uvedl, že by si nejvíce přál, aby OKD koupil soukromý investor. Zmiňoval, že návrh svého úřadu považuje za důležitý ve chvíli, kdy by podobná nabídka nepřišla. Po dnešním rozhodnutí vlády uvedl, že se zvýšila hrozba neřízeného vývoje OKD.

Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka ale není zatím důvod podléhat panice.

„Záchrana OKD soukromým kapitálem je pravděpodobná,“ řekl dnes ČTK.

Zaměstnanci OKD by se však podle něj měli připravit na to, že firma bude v nejbližších letech určitě propouštět. I se zaměstnanci dodavatelských firem v OKD nyní pracuje zhruba 11.000 lidí. Na konci března skončí těžba v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku.

OKD
Ilustrační foto

Paskov má okolo 1350 zaměstnanců. Zhruba 500 z nich chce firma převést na jiné šachty v karvinské části revíru a asi 300 zaměstnanců bude po ukončení těžby pracovat na technické likvidaci Dolu Paskov. Stovky dalších pracovníků dostávají výpovědi.

Loni počátkem listopadu oslovilo OKD více než 200 potenciálních partnerů s nabídkou prodeje. Cílem je nalézt zájemce, který převezme celý závod a zajistí pokračování těžby a související útlum dolů v budoucnu. Insolvenční správce firmy Lee Louda v prosinci uvedl, že zájem projevilo kolem deseti potencionálních investorů z Česka a zahraničí.

„Okruh zájemců je celkem široký. Mohou to být nejenom důlní společnosti, ale i energetické firmy anebo private equity společnosti (společnosti soukromého kapitálu). Příznivým signálem je, že počet zájemců je celkem vysoký. Insolvenční správce tak bude mít lepší vyjednávací pozici,“ uvedl Tomčiak.

Nejdelší tunel v Česku propojující doly Karviná a Darkov
Ilustrační foto

Analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl tak velkým optimistou není.

„Fabulovat nad potenciálním kupcem OKD je nyní opravdu složité až nemožné. Osobně si nedokážu představit „střelce„, který by za současného stavu chtěl OKD financovat. Potenciální kupec by byl pravděpodobně v roli spekulanta, který by sázel na obrat trendu regulace a trhu s uhlím a ocelí,“ řekl ČTK.

Podotkl, že pokud by se měl v celé kauze dále angažovat stát, pak by to mělo být z důvodu energetické bezpečnosti.

„Stát by v ideálním scénáři firmu nechal padnout a pokusil se získat do vlastnictví zásoby uhlí, které by pak mohl takzvaně zakonzervovat za minimálních nákladů oproti finančně náročnému udržování těžby,“ dodal.

Náklady na sanaci a rekultivaci dolů činí podle dřívějšího vyjádření Mládka pět až šest miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se