Domů
Rychlé zprávy
Cena emisní povolenky EUA spadla už pod 4 eura
Emise

Cena emisní povolenky EUA spadla už pod 4 eura

Cena emisní povolenky v evropském systému obchodování s emisemi EU ETS spadla v úterý na primárním i sekundárním trhu pod 4 eura. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se tak cena propadla o více než polovinu. Podle zveřejněných dat se vůbec poprvé v historii včera i dnes pod 4 eury pohybovala také cena emisní povolenky s dodávkou v prosinci letošního roku

Cena emisní povolenky na lipské burze EEX se v úterý propadla na primárním i sekundárním trhu pod 4 eura. Evropský trh s emisními povolenkami EU ETS tak po nadějně vyhlížejícím roku 2015, kdy cena povolenky stabilně rostla a přibližovala se hranici 9 euro, opět zažívá velký propad.

Vývoj ceny emisní povolenky EUA za poslední rok. Zdroj: www.eex.com
Vývoj ceny emisní povolenky EUA na primárním trhu za poslední rok. Zdroj: www.eex.com

Podle dat zveřejňovaných lipskou burzou EEX se na primárním i sekundárním trhu prodávala emisní povolenka pod 4 eura naposledy před více než 3 lety. Meziročně si cena povolenky pohoršila o více než 50 %.

Pokud jde o trh s deriváty, povolenka s dodávkou v prosinci letošního roku se včera i dnes obchodovala také pod hranicí 4 euro, což se stalo vůbec poprvé v historii. Pod 4 eura se včera obchodovala také povolenka s dodávkou v prosinci roku 2017.

Cena emisní povolenky EUA na sekundárním trhu ve 3. obchodovacím období. Zdroj: www.eex.com
Cena emisní povolenky EUA na sekundárním trhu ve 3. obchodovacím období. Zdroj: www.eex.com

Strukturální reforma EU ETS

Zachránit nefungující trh s emisními povolenkami EU ETS, na kterém je cena povolenky tlačena dolu obrovským přebytkem povolenek v systému, má jeho strukturální reforma.

Na počátku 3. obchodovacího období dosahoval podle Evropské komise přebytek povolenek na trhu 2,1 miliardy. Díky prvnímu opatření v rámci strukturální reformy systému EU ETS tzv. back-loadingu, v rámci kterého bylo z aukcí v období 2014-2016 staženo 900 milionů povolenek, byl přebytek snížen na 1,78 miliardy.

Dalším opatřením, které má vést k růstu ceny emisní povolenky je vytvoření tzv. rezervy tržní stability. Návrh Evropské komise k vytvoření této rezervy přijala Rada Evropské unie v září loňského roku.

Povolenky stažené při back-loadingu v letech 2014-2016, které měly být původně vráceny na trh v letech 2019 a 2020, budou podle přijatého návrhu EK umístěny do vznikající rezervy. Ta má začít fungovat v roce 2019.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
C
8. září 2016, 19:02

Pokud je něčeho nadbytek přes 2 miliardy, pak to zjevně nefunguje, systém byl nastaven příliš měkce, konzervativně, nebo prostě došlo k obrovskému technologickému posunu. Vždyť jen u nás už slunce a vítr dodává i o více než 0.5TWh ročně elektřiny více. Tedy asi 3% (cca 2590GWh) spotřeby. Pokud 1MWh odpovídá asi 1000kg CO2, pak tyto OZE uspořily 2 590 000t CO2, pokud jedna emisenka je rovna jedné tuně, pak jen u nás došlo k hrubé úspoře 2 590 000 emisenek.

pokud se chce trh vzpamatovat, možná by nebylo špatné kdyby se emisenky roztáhly na všechny paliva a pro všechny. Nějak, nejrychleji by to bylo asi povinností nakoupit emisenky na veškerý prodaný benzín a pod, mimo již zpoplatněného, u rafinerií.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se