ČEZ logo budova

ČEZ: Tématem valné hromady bude strategie a opční program

Tématem valné hromady ČEZ, která se uskuteční v pátek 30. listopadu z podnětu minoritních akcionářů sdružených kolem kritika současného vedení firmy Michala Šnobra, bude mimo jiné strategie firmy nebo opční program, který mohou manažeři firmy využít na nákup akcií společnosti. V obou záležitostech navrhují minoritní akcionáři změnu stanov společnosti. Vyplývá to z pozvánky na valnou hromadu, kterou dnes ČEZ zveřejnil. Půjde o první valnou hromadu společnosti svolanou na popud menšinového akcionáře.

Z pozvánky mimo jiné vyplývá, že akcionáři sdružení kolem Šnobra chtějí, aby o využití opčního programu představenstvem nově rozhodovala valná hromada a ne dozorčí rada jako dosud. Představenstvo ve svém stanovisku k návrhu uvádí, že aktuální mechanismus zajišťuje efektivní nastavení odměňování manažerů.

„Naopak, v případě přesunu této působnosti na valnou hromadu by hrozila ztráta části takové efektivity,“ dodalo v pozvánce představenstvo ČEZ.

jaderná elektrárna dukovany

Ilustrační foto

Deník E15 už dříve uvedl, že jen za prvních pět měsíců letošního roku vydělal opční program členům vedení firmy bezmála 24 milionů korun.

V otázce budoucí strategie ČEZ navrhují Šnobr a spol. doplnit do stanov, že představenstvu přísluší předkládat valné hromadě návrh koncepce podnikatelské činnosti společnosti a návrhy jejich změn nejméně jednou za dva roky. Dosud časové určení chybělo. Vedení ČEZ v protinávrhu navrhuje předkládat takový návrh jednou za čtyři roky.

„Představenstvo je přesvědčeno, že v oblasti energetiky, ve které skupina ČEZ působí, je nutné stanovovat koncepci a strategické směřování podnikatelské činnosti společnosti a skupiny ČEZ na delší než dvouletý horizont,“ uvedlo v pozvánce.

„Současně však protinávrh reflektuje možnost změny koncepce podnikatelské činnosti na návrh představenstva i dříve, a to s přihlédnutím k aktuální situaci na trhu a ve společnosti či ke změně v orgánech společnosti,“ dodalo představenstvo.

Posledním známým bodem valné hromady je odvolání a volba členů dozorčí rady firmy. Akcionáři sdružení kolem Šnobra chtějí, aby byli v radě zastoupeni i minoritní vlastníci společnosti.

„Představenstvo bere na vědomí zdůvodnění návrhu kvalifikovaného akcionáře na zařazení této záležitosti na pořad valné hromady,“ uvedlo v pozvánce vedení ČEZ.

Šnobr kritizuje vedení ČEZ dlouhodobě. Při červnové řádné valné hromadě odmítla firma zařadit na pořad dva body, které skupina kolem Šnobra navrhovala. Týkaly se zrušení zmíněného opčního programu.

Firma uvedla, že žádosti byly podány pozdě. I přesto se schůze akcionářů protáhla na rekordních více než 14 hodin. Jedním z nejčastěji se dotazujících byl právě Šnobr.

Už letos v lednu Šnobr oznámil, že sdružuje akcionáře firmy s více než jedním procentem akcií. Na základě zákona o obchodních korporacích se jeho skupina akcionářů stala takzvaným kvalifikovaným akcionářem, který může mimo jiné po představenstvu firmy požadovat právě svolání mimořádné valné hromady.

„Lze od nás čekat velmi aktivistický přístup a obranu práv minoritních akcionářů,“ uvedl tehdy.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí 70 procent akcií. Hlasování na valné hromadě společnosti tak vesměs končí podle přání ministerstva. ČEZ loni vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun, tržby klesly o procento na 201,9 miliardy korun.

Autor:3 odpovědí na ČEZ: Tématem valné hromady bude strategie a opční program

 1. Petr napsal:

  Je třeba do ČEZu přijmou pár speciálních ženských, jejichž jedinou náplní práce bude neustále prázdně žvanit a uspokojovat Šnobra 🙂

 2. energetik napsal:

  Obdivuji pana Šnobra za jeho odvahu, já bych se bál o svou rodinu. Držím mu palce.
  Vitásková také slibovala osekat předraženou distribuci a po povolených šroubech ve výtahu a přetlačované na dálnici otočila o 180° a poplatky naopak navýšila a jako vždy se to zakamuflovalo solárními barony.
  Šnobr by měl dostat vyznamenání a ne Vitásková.

  • Petr napsal:

   Za Šnobrem stojí oligarchové z J&T, a za nimi ještě ti úplně nejvyšší, kteří financovali obřími úplatky v 1989 revoluce a rozpad RVHP, aby do tohoto prostoru pak mohli navalit čerstvě vytištěné peníze na lichvářský úrok, díky jehož splácení jsme museli posledních 30 let udržovat vůči Západu maximálně třetinové platy, abychom nedopadli jak Řecko.
   A jen se to k dnešku skoro už celé doplatilo, tak chtěli dál upírsky bránit zbohatnutí těžce skutečně pracujících z východu dalším převratem, tentokrát neomarxstickým řízeným z Bruselu, po kterém se měli v EU za nové centrální daně stavět konečné robotické továrny přednostně v líné předlužené Francii, Španělsku a Itálii.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *