čez budova

ČEZ zahájil jednání s vybranými zájemci o svá bulharská aktiva

Energetická společnost ČEZ zahájila jednání s několika vybranými zájemci o svá bulharská aktiva. ČTK to dnes bez bližších podrobností sdělila mluvčí ČEZ Alice Horáková.

Generální ředitel firmy Daniel Beneš minulý týden uvedl, že si ČEZ v nejbližší době zřejmě vybere z nabídek potenciálních zájemců o bulharská aktiva tři nejlepší, s jejichž předkladateli bude dále jednat. ČEZ má podle něj „docela dost“ nabídek, které jsou zajímavé.

„V návaznosti na vyhodnocení zájmu o své majetkové účasti v Bulharsku se ČEZ, a. s. rozhodl zahájit jednání s několika vybranými zájemci, kteří předložili nejlepší nabídku,“ uvedla dnes Horáková.

Záměr zmapovat zájem o bulharská aktiva oznámil ČEZ v lednu. Společnost má problémy s bulharskými úřady a loni v červenci zahájila proti zemi mezinárodní arbitráž. Některá bulharská média v dubnu uvedla, že nabídky do tendru na prodej aktiv měla podat zhruba desítka uchazečů. Mezi zájemce má patřit mimo jiné česká společnost Energo-Pro.

Elektrické vedení

Ilustrační foto

ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost zde obsluhuje přibližně tři miliony zákazníků, zejména v západní části Bulharska. Firma zde vlastní i další aktiva, mimo jiné černouhelnou elektrárnu ve Varně, jejíž provoz byl v lednu 2015 pozastaven.

K zahájení arbitráže s Bulharskem se firma podle loňského vyjádření rozhodla po řadě zásahů bulharských institucí poškozujících podnikání ČEZ v zemi a kvůli dlouhodobě se nezlepšující kritické situaci na tamním energetickém trhu. Výše nároku se pohybuje v řádu stovek milionů eur.

Autor:

Štítky: ,


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *