Čína plánuje v roce 2016 zavřít více než 1000 uhelných dolů

Čína plánuje během roku 2016 uzavřít více než 1000 uhelných dolů s celkovou kapacitou 60 miliónů tun uhlí ročně. Důvodem je snížení nadbytečné produkce této komodity v regionu, která snižuje její cenu.

Ačkoliv je největším světovým konzumentem uhlí stále Čína, od loňského roku klesá v této zemi poptávka po této komoditě. To je způsobeno zpomalením růstu ekonomiky a také příklonem k čistým zdrojům energie.

V loňském roce bylo v Číně vytěženo 3,7 miliard tun uhlí, z čehož tamní spotřeba byla pouze 1,7 miliard tun. Vzniklý přebytek způsobil razantní pokles ceny komodity. Ta během loňského roku na tamním trhu poklesla o 1/3.

Čínská Správa národní energetiky (National Energy Administration) se proto rozhodla v letošním roce snížit produkci uhlí o 60 miliónů tun. Produkce by se dle plánů tohoto úřadů  měla snižovat i v následujících letech. Během pěti let by se mělo dosáhnout poklesu produkce až o 500 milionů tun uhlí ročně. Zavřeny by měly být všechny doly s roční těžbou nižší než 90 000 tun. Jedná se tak zhruba o 5 600 z 10 760 v dnešní době provozovaných dolů.

Nejde však o jediný příklad regulace těžby uhlí v letošním roce. Již v průběhu ledna rozhodla Správa národní energetiky o zamezení otevírání nových uhelných dolů v následujících 3 letech.

Čína také začala omezovat svou výrobu elektřiny z uhlí. Ta v loňském roce poklesla o 2,8 %, čímž také poklesly vyprodukované emise CO2 a to o 3%.

„Kromě omezování těžby uhlí se v tomto roce budeme snažit snížit také nadbytečnou kapacitu tepelných elektráren. Budeme kontrolovat nově vznikající projekty a rušit ty, který by měli vzniknout v oblastech, kde jich je již nadbytek,“ popsal směřování čínské energetiky Nur Bekri, ředitel Správy národní energetiky.

autor úvodní fotografie: Herry Lawford

Štítky: , ,


3 odpovědí na Čína plánuje v roce 2016 zavřít více než 1000 uhelných dolů

 1. Mikeš napsal:

  Dobrý den,
  ty řády nějak haprují ne?

  „V loňském roce bylo v Číně vytěženo 3,7 miliónů tun uhlí, z čehož tamní spotřeba byla pouze 1,7 miliónů tun.“
  „Čínská Správa národní energetiky (National Energy Administration) se proto rozhodla v letošním roce snížit produkci uhlí o 60 miliónů tun.“

  Nebo chtějí kupovat uhlí a uložit zpět do dolů v letošním roce 56,3mil.t uhlí? 😀
  Dík za odpověď

  • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

   Jo, ty řádu jsou úplně mimo. Jen OKD vytěží ročně 8 milionů tun uhlí. Ta bilance za Čínu je v miliardách tun. Autora textu omlouvá, že i původní zdroj textu, zpráva od Reuters, má stejnou chybu.
   Dost mi vadí neuvedení zdroje článku.

  • Michael Němý napsal:

   Dobrý den,
   máte samozřejmě pravdu, v textu článku vznikla chyba v uvedeném množství celkové produkce uhlí za loňský rok. Ta byla samozřejmě v miliardách tun. Jinak by to opravdu vedlo k úsměvným závěrům. 😉
   Za vzniklou chybu se omlouvám, nyní by již měl být uvedený údaj správně.
   Děkuji Vám za připomínku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *