čez budova

Čistý zisk ČEZ v pololetí klesl o více než polovinu na 7,7 mld Kč

Čistý zisk energetické společnosti ČEZ klesl v pololetí meziročně o 54 procent na 7,7 miliardy korun. Důvodem jsou jednorázové výnosy v loňském roce, a to ve výši téměř sedmi miliard korun, zejména prodej akcií MOL. Negativně působil i růst tržních cen elektřiny. Tržby klesly v pololetí o 14 procent na 86,3 miliardy korun. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě.

„Největší vliv na meziroční pokles EBITDA za první pololetí měl dopad růstu tržních cen elektřiny na dočasné přecenění zajišťovacích kontraktů na dodávky elektřiny z plánované výroby na druhé pololetí 2018,“ uvedl místopředseda představenstva a finanční ředitel Martin Novák.

Tento dočasný negativní vliv ve výši 1,2 miliardy korun bude kompenzován ve druhém pololetí, dodal.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Autor:15 odpovědí na Čistý zisk ČEZ v pololetí klesl o více než polovinu na 7,7 mld Kč

 1. Milan Vaněček napsal:

  Tomu nějak nerozumím. Křetinský už měl vloni čistý zisk větší než mnohem větší firma ČEZ. V obou firmách jsou důležité hnědouhelné elektrárny. ČEZ má pak velký výkon v JE. To jsou tedy ty jaderné elektrárny co ho táhnou dolů se ziskem? Uhlí to být nemůže.

  • Jan Veselý napsal:

   Já zase nechápu jak může Křetínský vůbec fungovat jako podnikatel, když vidím jakým způsobem vede Spartu. Jsou prostě záhady mezi nebem a zemí.

   • Martin Hájek napsal:

    Sparta je koníček, ne podnikání. 🙂

   • Milan Vaněček napsal:

    Vést dobře Spartu nebo Sláviije mnohem těžší než investovat do energetiky. V investicích do energetiky stačí selský rozum a sledování velkých hráčů kteří si prosadí v EU to co chtějí. Němci chtěli odstranit jádro po Fukušimě, tak ho odstraní a proto uhlí budou potřebovat ještě trochu i přes 2030. Křetínský to pochopil (já taky ale nemám ty miliardy).

    • NN napsal:

     Tak jen Eustream v r. 2016 při inkasu 760 M€ vyplatil akcionářům (51:49 = vláda SR:Křetínský-EPH) 500 M€ dividendy t.j. na EPH ~6,2 GCZK. Má to jistě svoje „specifické“ okolnosti(což je možná to, co umí). EPH je navíc mnohem rozlehlejší holding.
     ČEZík letos nemá žádný významný jednorázový položky (tedy jestli se nepletu).

     • Jan Veselý napsal:

      Tak to se nedivím, že jsou snahy of Nord Stream 2 a South Stream, tohle je zlatý důl, nejvyšší čas, aby jim konkurence zkrouhla příjmy.

     • Lubos napsal:

      760 milionov mali prijmy. Cisty zisk nieco okolo €390 milionov, co samozrejme nie je malo, ale nie je to az taka ryza ako uvadzate. To, preco ale Eustream nechce NS 2 je jasny. 190 milionov zisk rocne zarucene je pekne mat v portfoliu.

     • NN napsal:

      To je možný, ona DV nemusí být čistý zisk ten který rok. Asi tam byl nerozdělený z minula.

  • Martin Hájek napsal:

   A podle jaké metriky je ČEZ mnohem větší firma? Je potřeba vidět, že ČEZ prodává elektřinu postupně a tedy s výrazným předstihem a růst tržní ceny v letošním roce se ho tak prakticky netýká, protože skoro všechnu elektřinu prodal už dříve. Navíc zřejmě v účetnictví zúčtuje ztrátu ze zajišťovacích operací, které ho měly zajistit před poklesem ceny, kterého se ještě na tak dávno všichni analytici obávali :-). Ale pokud se současné ceny elektřiny udrží, tak zisky ČEZu půjdou během několika let zase významně nahoru.

 2. Václav Kopal napsal:

  ČEZ je na prahu prů..ru. Od Křéti přebírá vybydlené elektrárny, do kterých je potřeba jen solit peníze (EMĚ I i s horkovodem do Prahy, vybydlenou teplárnu Třeboradice….
  Investuje peníze do výroby mikrokogeneračních jednotek (TEDOM) neumí ani dostavit Ledvice, koupil šrot v elektrárně Varna, kterou taky neuměl zrekonstruovat do Dlouhých strání jim spadl jeřáb….
  Docela se hrozím toho že jim Babiš dovolí dostavět Dukovany nebo Temelín

 3. Erich von dem Bach-Zelewski napsal:

  Hlavně ten jeřáb, co spadl, to je zásadní problém!
  V ČEZu byli s odpuštěním pitomci ti, co prodali Energotrans, koupě zpět byla logický krok.

 4. Václav Kopal napsal:

  Jj prodali to za korunu a zpátky po 20 letech když to potřebuje nové odsíření za pár miliard a výměnu osových kompenzátorů to koupí zpátky za pár miliard.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *