Dostavba JE Temelín

Dostavbu jádra v ČR může urychlit změna legislativy, říká Drábová

Současné zpoždění ve výstavbě nových jaderných bloků v Česku by mohla odstranit změna legislativy, která by urychlila povolovací proces. V rozhovoru s ČTK to řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Uvedla, že v případě, že bude přijato takové politické rozhodnutí, je možné, že nedojde k časové proluce mezi odstavením starých a spuštěním nových bloků, která nyní existuje.

Připomněla, že na povolovací procesy stavby nových bloků má vliv mimo jiné zákon o hodnocení vlivu na životní prostředí a stavební zákon.

„Pokud bude licenční proces probíhat tak, jak se podle současné legislativy předpokládá, tak máme zhruba dva roky skluz,“ podotkla Drábová.

Současné zpoždění se týká starší z tuzemských jaderných elektráren v Dukovanech. Drábová uvedla, že elektrárna bude nový blok potřebovat pravděpodobně v roce 2035. Tehdy začne končit technická životnost tamních bloků.

„Reálný odhad, pokud se v legislativě něco nezmění, je, že by nový blok mohl být v provozu v roce 2037,“ dodala.

Vláda loni v červnu schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v druhé tuzemské jaderné elektrárně v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách.

Letecký pohled na JE Temelín.

Ilustrační foto

Jako první by stavba měla začít v Dukovanech. Stále ale zbývá dořešit obchodně-dodavatelský model výstavby, s čímž by měl mimo jiné pomoci vládní zmocněnec pro jadernou energetiku. Tím byl letos v červnu jmenován Ján Štuller.

Štuller v srpnu uvedl, že přípravy dostavby Dukovan mají zpoždění tři až čtyři roky. Jednání s možnými dodavateli technologie podle něho začínají. Osloveni byli dodavatelé v šesti zemích – ve Francii, Rusku, USA, Japonsku, Jižní Koreji a v Číně. Odpovědi česká strana očekává do konce října.

Kromě dostavby jaderných elektráren Česko v současnosti řeší také možnou výstavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu. Vhodnou lokalitu v současné době vybírají ministerstvo průmyslu a Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Podle Drábové současná vláda jedno konkrétní místo pro úložiště zcela určitě neurčí.

„V řadě zemí vidíme, že vyjednat to s lokálními komunitami je velmi dlouhodobá záležitost,“ uvedla.

Autor:9 odpovědí na Dostavbu jádra v ČR může urychlit změna legislativy, říká Drábová

 1. Jan Veselý napsal:

  Ano, virtuálně se staví JE, jen je třeba pořešit takové „detaily“, není investor, není reálný odhad, kolik elektřina z těch nových JE bude stát.

 2. Martin Hájek napsal:

  Reálně v dnešním právním prostředí nejde ten nový blok postavit vůbec. Nejde tedy o urychlení, jde o umožnění té výstavby. Nakonec nezbyde, než dát zvláštní proces do atomového zákona, jinak se nepostaví nic.

  • Jan Veselý napsal:

   Další extra výjimka pro JE? Ty teda potřebují hafo všelijakých podpor a výjimek, aby vůbec byla naděje, že se budou stavět.

   • Ondra napsal:

    Jako by to bylo se solárníma a větrnejma elektrárnama jinak …

    • Jan Veselý napsal:

     Poslední 3 roky se staví v ČR FV elektrárny nejen bez jakýchkoli dotací, ale dokonce za situace, kdy je na jejich elektřinu uvalena šikanózní daň 0,7 Kč/kWh.
     Investoři se podle toho zařídili, žádná povolení na to nepotřebují, vyrábí pro vlastní potřebu, neprodávají do sítě a nikomu nic nehlásí. Stát o nich neví, jen o to více klesá spotřeba elektřiny z centralizovaných zdrojů.

 3. Lukas Brandejs napsal:

  Pokud poskytujete výhodu jedné straně JAKÉHOKOLIV výrobního/ekonomického procesu, pak ji musíte poskytnout i těm dalším, jinak nemohou být konkurence schopny… Vždy to tak bylo, je a bude.

  • Milan Vaněček napsal:

   Vždyť ta podpora slunečním elektrárnám u nás byl obrovský tunel, to zastavilo rozvoj fotovoltaiky na střechách, a s novými JE to bude zase další tunel. Náš energetický program je „kontra-energiewende“. Co lze udělat špatně to i špatně uděláme.

   • C napsal:

    Náš energetický program je hlavně kontralogický, kontratržní.

    Správně by se, nepíše se rok 1947 kdy byl nedostatek proudu (a to se odstavily tehdy některé elektrárny(!) a na jihu Čech se ve Vyšším Brodě nepostavil měnič 42/50Hz, což by přidalo pár MW, ale tehdy to byly možná desítky procent výkonu), měl plán napsat deklarativně, jaké mají být měrné emise, ne procenta výkonu z toho a toho zdroje. Pokud máme plnit nějaké závazky X% z OZE, pak se v nich dá stejně použít deklarace, místo přímých procent.

    Myslím že by bylo zajímavé kdyby se nějak v počítači udělala simulace, metody na to jsou, výstavby sítě ne ze současného stavu, ale s dostupnými technologiemi hezky odspoda, možná bychom byli překvapeni jak by bylo možné síť přebudovat na něco možná odolnějšího možná levnějšího. Nebudu hádat kolik by měl ten program řádků, ale rozhodně je to něco co by mohl tým pár lidí dát za půl roku dohromady. Algoritmy pro návrh ES jsou známé a dílem profesora Brněnské techniky již za první republiky. Stejně tak se běžně řeší úlohy spojené se sítěmi, toky atd. Něco bychom měli udělat s tou naší místně pekelně předimenzovanou sítí.

    Ve městě máme trafostanici a rozvodnu 110/22kV 80MW a z toho je 60MW nevyužito, existuje tam místo pro další trafo, do několika málo desítek km je další a stále v oficiálních plánech straší druhá stejně výkonná pro město. A i s kritériem N-1 si jsem jistý že lze systém optimalizovat.

  • Jan Veselý napsal:

   ČSSR/ČSFR/ČR je už od roku 1972 pojistným ručitelem pro jadernou energetiku a ručí za investice do JE. Jen to druhé opatření by pro větrné a FV elektrárny znamenalo pokles úroků z ~10% p.a. na ~3% p.a neboli snížení jejich nákladů o 42% (při předpokládaném splácení po dobu 20 let).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *