Projekt P2G E.ONu ve Falkenhagenu v Německu. Zdroj: eon

E.ON staví u Mydlovar bateriové úložiště o kapacitě 1 MWh

Energetická společnost E.ON staví v rozvodně v Mydlovarech na Českobudějovicku velkokapacitní úložiště energie. Projekt za 24 milionů korun má být hotov na konci listopadu. Baterie bude mít kapacitu jedné megawatthodiny. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes. Bateriové úložiště pro nadbytečnou energii staví i skupina Solar Global v Prakšicích na Uherskohradišťsku.

Příčinou je rozvoj obnovitelných zdrojů a akumulace přebytečné elektřiny.

„V případě úspěšného provozu se uvažuje o eventuálním rozšíření až do velikosti 10 MWh instalované kapacity,“ řekl listu o úložišti u Mydlovar vedoucí projektu Michal Jurík.

Dodavatelem technologie je společnost Siemens, která dodá svůj systém Siestorage.

Společnost E.ON bude úložiště využívat primárně ke kompenzaci případných snížených dodávek od obchodníka s elektrickou energií.

„Je to první instalace takového kapacitního rozsahu v České republice,“ řekl ředitel divize Energy Management Siemens Tomáš Hüner.

Siemens podle něj v Česku zřídí centrum, které pokryje aktivity společnosti v oblasti akumulace ve východní a střední Evropě.

V Prakšicích na Uherskohradišťsku staví skupina Solar Global bateriové úložiště pro nadbytečnou energii z distribučních soustav a jakýchkoli zdrojů elektrické energie, jako například fotovoltaické elektrárny nebo turbíny.

Zástupci firmy už dříve ČTK řekli, že systém bude mít výkon jeden megawatt a elektrická energie, která v něm bude akumulovaná, bude využitelná při výkyvech distribučních soustav nebo při zvýšené poptávce po energii. Úložiště se bude skládat z jednoho kontejneru s lithium-iontovými bateriemi a v provozu má být koncem letošního roku. Náklady na jeho vybudování činí podle firmy zhruba 20 milionů korun.

Česká energetická skupina E.ON zásobuje prostřednictvím své více než 65.000 kilometrů dlouhé distribuční sítě elektřinou 1,5 milionu zákazníků, především z jižních Čech a jižní Moravy. Její tržní podíl v tomto sektoru činí asi 20 procent.

Autor:4 odpovědí na E.ON staví u Mydlovar bateriové úložiště o kapacitě 1 MWh

 1. energetik napsal:

  Mne by jen zajímalo jak chtějí dodávat energii do distribuční sítě bez rezervovaného výkonu a tedy bez sankcí? Nebo snad tady nemáme rovná pravidla a energetický úřad který o sobě tvrdí že je nezávislý a že na to spravedlivě dohlíží a občas se někomu podaří získat rezervovaný výkon i na akumulátor bez zdroje energie?
  Postavil jsem několik podobných (menších) akumulačních systémů a u všech distributor původně rezervovaný výkon snížil na hodnotu zdroje pokrývající vlastní spotřebu akumulátoru a tím vlastně zamezil legální dodávce energie do sítě a naplnění smlouvy s obchodníkem.
  Dle technika distribuce pokud nemám zdroj energie tak nedostanu rezervovaný výkon a nemohu bez sankcí dodávat energii do sítě, akumulaci nepočítají ta je nezajímá. Tak jak to tady ve skutečnosti je s tou rovností trhu a úřadem který na to prý „nezávisle“ dohlíží?

  • C napsal:

   Jo to nevím, ale Eon je majitelem distribuční soustavy v jižních Čechách, takže trochu jiný přístup asi.
   Spíš by bylo zajímavé zjistit jestli se jedná o výstavbu v lokalitě původní elektrárny, nebo někde jinde.

   • energetik napsal:

    Trochu jiný přístup? A přitom šmejdi v ERÚ stále melou o rovném liberalizovaném trhu na který prý nezávisle dohlížejí. Takže akumulátory budou zřejmě vyhrazený kšeft jen pro distributory, protože nikomu jinému nepřidělí na akumulátor rezervovaný výkon.
    A co potom Solar Global v Prakšicích na Uherskohradišťsku ten má také jiný přístup, nebo ještě nevědí že budou moci akumulátor nabíjet, ale už ne vybíjet?
    Také jsme měli původě přidělený rezervovaný výkon, ale potom nám ho distributor odebral, není zdroj = není rezervovaný výkon, akumulace distributora nezajímá.
    Při stejné logice by ani Dlouhé Stráně nesměli do sítě dodávat více jak 163 kW, protože těch 650MW je jen akumulace a ta nikoho nezajímá na to se v ČR rezervovaný výkon přece nepřiděluje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *