E.ON Velká Británie

Provozní zisk německého koncernu E.ON klesl, od začátku roku o 8 procent

Provozní zisk (EBIT) německého energetického koncernu E.ON klesl v prvních devíti měsících roku o osm procent na 2,1 miliardy eur (53,6 miliardy Kč). Vyplývá to z dnešního firemního sdělení. Na vině je především nepříznivá situace v maloobchodním sektoru, kde se provozní zisk propadl více než o třetinu. E.ON, jenž plánuje prodat zbytek svého podílu ve společnosti Uniper finské firmě Fortum, v březnu představí novou růstovou strategii.

Údaj o poklesu provozního zisku odpovídá odhadu ekonomů v anketě agentury Reuters. Obzvlášť nepříznivá situace pro koncern panuje v Británii. Zdejší silná konkurence a tlak na ceny snížily marže a způsobily odliv zákazníků od ustálených distributorů energie. Provozní zisk zde klesl o 37 procent na 144 milionů eur (3,7 miliardy Kč).

Projekt P2G E.ONu ve Falkenhagenu v Německu. Zdroj: eon

Ilustrační foto

Na britském energetickém trhu navíc brzy dojde ke změnám. Největší německá energetická skupina podle tržní hodnoty Innogy dnes oznámila, že uzavřela závaznou dohodu s britským konkurentem SSE o sloučení jejich britských maloobchodních aktivit.

E.ON vlastní ještě téměř 47procentní podíl ve společnosti Uniper. Rozhodl se ale přijmout nabídku na převzetí od finského konkurenta Fortum, kterému na počátku příštího roku prodá svůj podíl za cenu 22 eur za akcii. To by mu mělo vynést 3,8 miliardy eur.

E.ON působí od roku 1998 také na českém trhu. Dodává elektřinu pro zhruba 1,2 milionu zákazníků, zemním plynem pak zásobuje více než 220.000 odběratelů.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *