úsporná žárovka, autor: david pacey

Enviros: ČR nedosáhne cíle energetických úspor bez dotací

Česko nemůže bez dotací státu dosáhnout cíle energetických úspor, o kterém uvažuje Evropská unie. Vyplývá to ze studie, kterou zpracovala poradenská společnost Enviros pro Svaz průmyslu a dopravy. Podle nejpravděpodobnějšího scénáře bude Brusel po ČR požadovat mezi lety 2021 až 2030 energetické úspory 73,5 petajoulu (PJ).

Návrh změny směrnice o energetické účinnost představila Evropská komise loni. Základem je zvýšení energetické účinnosti o 30 procent k roku 2030.

„Podle nákladové křivky úsporných opatření bude nutné vynaložit 510 až 1025 miliard korun v investicích, z toho 190 až 660 miliard korun z veřejných prostředků,“ uvedl dnes konzultant společnosti Enviros Jan Harnych.

Bohuslav Čížek ze Svazu průmyslu a dopravy podotkl, že tyto částky se vztahují k nejpravděpodobnější variantě navrhované směrnice.

„Pokud by se však Evropská komise rozhodla přijmout nejpřísnější ze zvažovaných variant, mohly by se náklady na energetické úspory vyšplhat na více než dvojnásobek,“ upozornil.

ELektroměr a úspory energie

Ilustrační foto

Technický potenciál energetických úspor v Česku činí podle studie 240 PJ, ekonomický potenciál dosahuje 150 PJ. Bez účasti státu by však byla ČR schopna v daném období ušetřit pouze 36 PJ energetické spotřeby, uvádí studie. Další úspory energie do požadovaných 73,5 PJ budou vyžadovat podporu od státu, dodal svaz.

Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2005 celková spotřeba energie zemí EU blížila 55 tisícům PJ. Ke skokovému poklesu spotřeby došlo v roce 2009, a to kvůli snížení průmyslové produkce v důsledku globální ekonomické krize.

Meziroční propad tehdy činil 5,9 procenta, v Česku byl o málo nižší. V roce 2015 činila spotřeba energie v Evropské unii 49,4 tisíce PJ. V Česku to bylo 1,1 tisíce PJ, což bylo 2,3 procenta spotřeby EU.

Evropská unie dříve uvedla, že chápe energetické úspory jako v zásadě energetický zdroj. Zvyšování energetické účinnosti podle ní může přispět k ochraně životního prostředí, snížit emise skleníkových plynů, zlepšit energetickou bezpečnost unie a přispět k hospodářskému růstu.

Aliance Šance pro budovy dnes uvedla, že nová studie je přínosná v sektoru průmyslu, v sektoru budov však vykazuje použitá metodika několik zásadních pochybení. Upozornila, že u budov neplatí například teze, že rychleji návratná opatření se realizují dříve, což podle aliance nově vydaná studie tvrdí.

„Není důvod, aby renovace bytového domu v Brně v roce 2017 byla jinak nákladná, než renovace obdobného bytového domu v Plzni v roce 2027,“ dodal ředitel aliance Petr Holub.

Autor:2 odpovědí na Enviros: ČR nedosáhne cíle energetických úspor bez dotací

  1. Martin Hájek napsal:

    Kritiky od Šance pro budovy je úplně mimo mísu. Studie totiž jen srovnala opatření podle náročnosti na veřejné zdroje a řekla, kolik se musí nainvestovat (a doplatit z vřejného měšce), aby stát splnil cíl. To je úplně racionální postup, že napřed by se měl stát snažit vyčerpat potenciál opatření, která jsou relativně levná ve smyslu potřeby veřejných zdrojů na jednotku ušetřené energie a s renovací domu v Plzni nebo Brně v různé době to vůbec nesouvisí. Renovace fondu budov je samozřejmě ve výpočtech bohatě zahrnuta, protože úspory v průmyslu na nápady nejen Komise, ale zejména některých i českých europoslanců zdaleka nestačí. To je i důvod, proč jsou ty povinné úspory energie doslova k nezaplacení.

  2. Petr Holub napsal:

    Martine, naše připomínky jsou širší, viz zde: http://bit.ly/2iCrn3q. Týkají se tedy i páky veřejných prostředků na celkové investice a dosažené úspory.

    My ani nerozporujeme vyznění studie, my jen říkáme, že je potřeba ji stavět na korektních argumentech. Přístup pro průmysl nelze použít pro většinu typů budov mimo průmysl, resp. na jejich vlastníky. Nejde jen o to, že se teď bojuje o cíl do 2030 pro EU, potažmo ČR v EED. Chybné předpoklady v tom, jak rozhodování o úsporách energie v budovách funguje, se potom objeví i v debatách o nastavování programů podpory, např. finančních nástrojů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *