Francouzská jaderná elektrárna Civaux provozovaná společností EDF

Francie odkládá cíl snížení podílu jádra v energetickém mixu

Francouzská vláda odložila dlouhodobý plán snížit podíl jaderných reaktorů na výrobě elektrické energie do roku 2025 na 50 ze současných 75 procent. Nový termín bude stanoven později, uvedla dnes agentura Reuters. Uzavřeno má být až 17 reaktorů.

Podle ministra životního prostředí Nicolase Hulota stále platí, že atomová energie by měla tvořit jen polovinu energetického mixu. Rok 2025 ale není reálný.

„Podíl jaderných elektráren snížíme co nejdříve, nemůžeme to ale uspěchat, neboť riskujeme zvýšení emisí oxidu uhličitého a ohrožujeme energetickou bezpečnost země a pracovní místa,“ řekl ministr.

Plán na uzavření existuje zatím jen pro nejstarší atomovou elektrárnu Fessenheim na francouzsko-německé hranici. Uzavřena bude během pětiletého funkčního období prezidenta Emmanuela Macrona.

Uzavřeno by mělo být až 17 z 58 reaktorů, které jsou nyní ve Francii v provozu. Že se podíl jaderné energie sníží do roku 2025 na 50 procent celkové produkce, bylo rozhodnuto v roce 2015 za vlády prezidenta Françoise Hollandea. Ten ale žádné konkrétní kroky neučinil.

Francie je druhým největším producentem elektřiny z atomové energie za Spojenými státy.

Autor:7 odpovědí na Francie odkládá cíl snížení podílu jádra v energetickém mixu

 1. Petr Závodský napsal:

  No tak hurá…. Emise + energetická bezpečnost (plus cena). Tak proč odstavovat jaderné elektrárny ?

  • Martin Hájek napsal:

   Souhlasím, srážka s realitou byla nevyhnutelná. Totéž přijde v Německu, akorát že s uhlím.
   Jenže francouzské jaderky nemládnou a řešení žádné není. I když je vláda nebude odstavovat administrativně, tak budou v nepříliš vzdálené budoucnosti končit přirozenou cestou. Francie to jistě unese, ale leckde jinde (hlavně v Itálii) bude horko.

  • C napsal:

   No jenom aby se v těch elektrárnách něco neprovalilo, obrazně i doslovně.

   Cena je nízká jenom protože jsou to stará zařízení, pokud bude nutné provést náhrady, pak to nemusí být tak příznivé. Obecně to vypadá že máme jako civilizace dost problém s „běžnou údržbou“, kdy se jede od generálky ke generálce. Takovému přístupu pak nejlépe budou samozřejmě odpovídat OZE a PPE, pak uhlí. Ne JE, které jsou drahými investičními celky.

 2. Jiří Gilar napsal:

  Že by konečně i zdravý selský rozum 🙂 ?

  • Milan Vaněček napsal:

   Samozřejmě zvítězil. Francie musí z důvodů bezpečnosti odstavovat (ne likvidovat) tak velkou část svých JE že může opět v zimě mít nedostatek elektřiny. Ale Německo jí pomůže.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *