Grónsko se dohodlo s Dánskem na pravidlech vývozu uranu

Představitelé vlád Grónska a Dánska se dohodli na společných pravidlech pro bezpečnou těžbu a vývoz uranu z Grónska. Otevírá se tím možnost využití největšího naleziště uranu na světě v jihozápadní části ostrova – Kvanefjeldu.

V roce 1988 byl v Grónsku, v té době ještě neautonomní části Dánsku, zaveden absolutní zákaz těžby uranu a jiných radioaktivních látek. Tento zákaz však bránil i těžbě jiných surovin, které se nacházely v hornině spolu s radioaktivním materiálem. Od roku 2009 je Grónsko ve svém rozhodování autonomní na Kodani, avšak kromě oblasti obrany a mezinárodních vztahů. Grónský parlament tak mohl v roce 2013 zrušit zákaz těžby.

Možný vývoz uranu však spadá pod kompetence Dánska. Obě země se v úterý dohodly na kontrole a podmínkách vývozu uranu ze země. Zakončily tak přes dva roky trvající vyjednávání. Grónsko tím získalo práva k těžbě uranu, Dánsko bude zodpovědné za následné nakládání s radioaktivním materiálem.

Souhrnně řečeno, dohoda zajišťuje, že pokud bude v budoucnu povoleno získávání uranu jako vedlejšího produktu těžby, může být použit výhradně pro mírové a civilní potřeby. Dnešní dohoda je výsledkem dobré a konstruktivní spolupráce Dánska a Grónska, uvedla grónská ministryně průmyslu, práce a obchodu Randi Vestergaard Evaldsen.

Dohodu musí ještě schválit dánská vláda.

Kvanefjeld

Předpokládá se, že jihozápad Grónska skrývá největší zásobu uranu na světě. Odhaduje se, že ložisko Kvanefjeld obsahuje více jak 10 miliónů tun vzácných zemin a 260 000 tun uranu. Mnoho obyvatel Grónska se však staví proti těžbě v této oblasti.

Zdroj úvodní fotografie: Nick RussillJedna odpověď na Grónsko se dohodlo s Dánskem na pravidlech vývozu uranu

  1. Rastislav napsal:

    Hm, takže ďalší kus takmer panenskej zeme sa začne devastovať….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *