Domů
Rychlé zprávy
IEA: Růst světové poptávky po uhlí v dalších pěti letech zpomalí
Těžba uhlí

IEA: Růst světové poptávky po uhlí v dalších pěti letech zpomalí

Rychlé zprávy
8 komentářů
12. prosinec 2016, 12:31
ČTK

V následujících pěti letech se zpomalí celosvětový růst poptávky po uhlí. Příčinou bude nižší spotřeba v Číně a Spojených Státech a nástup obnovitelných energií. Ve své zprávě to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Čínská spotřeba uhlí by měla v roce 2021 mírně klesnout na 2,816 miliardy tun uhlí ze 2,896 miliardy tun v roce 2014. Čína se snaží více diverzifikovat a přecházet na úspornější modely spotřeby energií kvůli zhoršující se kvalitě vzduchu, uvádí IEA. Země ale zůstane i nadále největším spotřebitelem uhlí na světě.

Celosvětově se poptávka po uhlí má navýšit na 5,636 miliardy tun v roce 2021, a meziročně tak růst o 0,6 procenta. V uplynulém desetiletí přitom rostla ještě průměrným tempem 2,5 procenta ročně.

Vyšší poptávka se očekává v rozvíjejících se asijských ekonomikách, nejvíce v Indii, kde by měla ročně růst v průměru o pět procent. Naopak v Evropě a USA se spotřeba uhlí bude snižovat.

Nakladání uhlí. Autor: Peabody Energy, Inc.
Ilustrační foto

„Uhlí se v předchozích letech dostalo pod palbu kvůli svému vlivu na kvalitu ovzduší a uhlíkovým emisím. Ale je ještě brzy říkat, že je to jeho konec,“ citovala zástupce IEA Keisuke Sadamoriho agentura Reuters.

„Poptávka po uhlí se stěhuje do Asie, kde rozvíjející se ekonomiky s rostoucím počtem obyvatelstva hledají dostupný a bezpečný zdroj, který by poháněl jejich ekonomiku.“

Cena této suroviny v uplynulých letech klesala a v roce 2016 prudce vzrostla kvůli snížení těžby v Číně a zvýšení poptávky v asijsko-pacifickém regionu a Evropě.

IEA ve své zprávě očekává v příštím roce její pokles, do roku 2021 by pak cena měla zůstat stabilní.

Štítky:uhlí

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Jan Veselý
12. prosinec 2016, 16:50

Ta analýza má jednu zásadní chybu, je postavená na datech z roku 2014 a starších. Takže nepostihuje to, že čínská spotřeba už dva roky klesá mnohem rychleji, Indie má moratorium na výstavbu uhelných elektráren (nejsou potřeba) a celkový zájem o výstavbu uhelných elektráren v Asii prudce ochladl.

Martin Hájek
13. prosinec 2016, 23:10

To je dobrá zpráva pro spotřebitele v EU - pokud nebudou další masivní dotace OZE, tak bude elektřina levná. A samozřejmě špatná zpráva pro OZE sektor - až na větrníky v některých oblastech a fotovoltaiku na jihu nadále nebude konkurenceschopný a bude závislý na dotacích, přičemž trpělivost spotřebitelů a tím i ochota politiků se rychle blíží ke konci.

Milan Vaněček
14. prosinec 2016, 11:50

Pane Hájek Vaše subjektivní názory se bohužel zcela rozchází s objektivní realitou. Ale i teplárenská loby má právo na svůj názor.

Martin Hájek
14. prosinec 2016, 17:50

Názory jsou vždycky subjektivní, moje stejně jako Vaše. Nicméně v tomto případě mi dává za pravdu i Mezinárodní energetická agentura: http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/podpora-oze-bude-kulminovat-v-roce-2030-za-25-let-budou-zelene-elektrarny-temer-bez-dotaci-1326652

Která ovšem řeší globálně celý svět a nikoli explicitně Evropu. Tady ovšem platí, že s výjimkou jižních států pro fotovoltaiku a pobřeží severního moře pro vítr Evropa nijak příznivé podmínky pro OZE nemá a jejich konkurenceschopnost tak v příštích 10 letech nastane jen velmi těžko. A jak říká klasik, můžeme s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu i protestovat, ale to je asi tak všechno, co se proti tomu dá dělat.

Jan Veselý
15. prosinec 2016, 07:44

Já trochu níže psal o tom kolik stojí nové FVE v Dánsku, je to míň než "naprosté minimum" které požadoval mít zaručené ČEZ pro dostavbu JE Temelín. Taky jsem se snažil dohledat nějaké info o LCOE nových uhelných bloků v Ledvicích a Prunéřov II po rekonstrukci. IEA to odhaduje na 80-90 USD/MWh, studie od Citiplanu na 60-100 EUR/MWh (podle diskontní míry, koeficientu využití, ceny paliva, ceny emisních povolenek, apod.). Garantovaná výkupní cena elektřiny z VtE v ČR je 71.4 EUR/MWh.

Mě z toho vychází jediný závěr.

Uhelné a jaderné elektrárny i v ČR nejsou konkurenceschopné pro novou výstavbu, je to plýtvání penězi. Zatím jsou dražší jen o trochu, ale ta díra bude každý rok větší a větší.

To, co píšete Vy platilo tak okolo roku 2013, dnes končí rok 2016 a vše je jinak.

Martin Hájek
15. prosinec 2016, 11:32

Jak už jsem také mnohokrát psal, ale Vy to odmítáte vzít na vědomí, nelze porovnávat cenu elektřiny z větru a fotovoltaiky s klasickou elektrárnou, protože tak elektřina není zabezpečená a má mnohem horší dostupnost. Abyste se dostal ke smysluplnému porovnání, musíte k fotovoltaice nebo větru přičíst buď záložní zdroj nebo akumulaci a pak se dostanete na relevantní čísla, která má nějaký smysl porovnávat. Jinak můj příspěvek se týkal období do roku 2030 a v této době nemá smysl v ČR postavit vůbec nic, protože žádný nový zdroj nepotřebujeme. Ostatně jaderný zdroj se už ani nedá do roku 2030 stihnout a uhelný těžko někdo bude stavět i proto, že by pro něj už nebylo uhlí a dovoz černého uhlí je nesmysl, tedy minimálně dokud nebude splavné Labe u Děčína, čehož se naše generace už asi nedožije.

Jan Veselý
14. prosinec 2016, 17:03

Ono se stačí podívat za kolik se dnes uzavírají kontrakty na dodávky elektřiny z větrných a FV elektráren. Drahé offshore VtE jsou dnes schopny vyrábět za 50-60 EUR/MWh (výsledky aukcí z Nizozemí a Dánska), FVE v Německu jsou schopny vyrábět za 60-70 EUR/MWh a dost šokovali Dánové s výsledkem aukce na FVE 54 EUR/MWh. A jisté je, že cena půjde pořád dolů.

Abych to shrnul OZE už jsou dnes zárukou toho, že cena elektřiny už nikdy nevyletí do výšin roků 2007-2008, že cena elektřiny, potažmo energií obecně bude trvale pod deflačním tlakem. Jo, bude ještě třeba uhradit všechny závazky z let minulých, ale cestou pokusů a omylů a litím peněz do technologií se podařilo za posledních 10 let změnit trend vývoje energetiky k mnohem příjemnějším vyhlídkám.

Chápu, že ne pro všechny. Uhelná energetika už dostává mocně za uši už teď a lepší to nebude.

Martin Hájek
15. prosinec 2016, 11:44

Pane Veselý, už s tou demagogií malinko brzděte. Jasně bylo prokázáno, že ta skvělá cena u Dánů vyplývá z toho, že v projektu nejsou náklady na vyvedení výkonu z off-shore parku, protože se platí jinak a schovaly se do mezinárodního propojení.

Cena pořád dolů nepůjde, například stačí, aby se zdražila ocel a bude. Větrná elektrárna není mobil. Není to žádný supersofistikovaný produkt, ve skutečnosti je to hromada oceli, zelezných armatur a betonu s malou příměsí laminátu a uhlíkových vláken.

Jinak OZE samozřejmě nejsou zárukou toho, že elektřina nezdraží, o čemž se brzy přesvědčíme, až to část klasických elektráren kolem roku 2020 zapíchne kvůli emisním limitům a Němci odstaví jádro (pokud to tedy skutečně udělají).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se