Větrná elektrárna společnosti innogy v Nizozemsku

innogy spustila park s největšími onshore větrnými elektrárnami na světě

Elektrárenská společnost innogy zvýšila díky instalaci nových větrných turbín šestinásobně výkon svého větrného parku Zuidwester. Původní větrné turbíny nahradil nový model od společnosti Enercon. Instalovaný výkon každé z dvanácti nových větrných elektráren je 7,5 MW.

Nejen ČEZ dnes oznámil významnou investici do větrné energetiky v Evropě. Zatímco skupina ČEZ se rozhodla zakoupit projekt v Německu s celkovým instalovaným výkonem 35 MW, innogy zvýšila výkon svých elektráren v Nizozemsku o 75 MW. V případě innogy se jedná o repowering původních elektráren, kdy bylo 50 původních větrníků nahrazeno novými.

Zmiňovaný větrný park je součástí většího projektu s názvem Noordospolder, který disponuje celkovým výkonem 430 MW. Pouze jedna z jeho součástí patří právě společnosti innogy. Každá z nových větrných elektráren od Enerconu je celkem 200 metrů vysoká (srovnání velikosti s blízkou větrnou elektrárnou je možné vidět na úvodní fotce).

„Postavili jsme Zuidwester na místě s dlouhou tradicí výroby elektřiny z větru. První a ve své době nejmodernější větrné turbíny se zde roztočily už v roce 1980. Od té doby se větrné turbíny staly díky ohromnému pokroku technologií jedním z nákladově nejefektivnějším způsobem výroby elektřiny. To jednoznačně dokazují výsledky posledních aukcí,“
Hans Bünting, ředitel innogy SE pro obnovitelné zdroje.

Stavební práce na větrné elektrárně Zuidwester začaly v březnu 2014 výstavbou rozvodny, položením elektrických kabelů a budováním základů a věží. První turbína byla dokončena již na podzim roku 2015.

Větrná elektrárna společnosti innogy Zuidwester

V první fázi byla na vrchol hybridní věže ve výšce 135 metrů umístěna gondola, poté následoval generátor o hmotnosti 220 tun. Poslední krok zahrnoval montáž jednotlivých lopatek rotoru, které mají průměr 127 metrů a jsou tak schopny pokrýt plochu přes 1,25 hektaru, což je velikost 1,5 fotbalového hřiště.

Nizozemsko v dalších letech plánuje kromě investic do onshore větrných elektráren vybudovat i značný instalovaný výkon v offshore větrných parcích.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *