Domů
Rychlé zprávy
Legislativa nedovolí OKD uzavřít Důl Paskov dříve než v květnu 2017
Důl Paskov

Legislativa nedovolí OKD uzavřít Důl Paskov dříve než v květnu 2017

Rychlé zprávy
1 komentář
26. září 2016, 13:21
ČTK

Důl Paskov na Frýdecko-Místecku nebude možné zavřít dříve než k 1. květnu 2017. Dřív se to nedá stihnout kvůli splnění legislativních požadavků. Novinářům to dnes řekli účastníci regionální tripartity. O uzavření ztrátového Dolu Paskov už se mluví tři roky, společnost OKD počátkem letošního roku uvedla, že by ho chtěla zavřít na konci roku 2016. Oficiální rozhodnutí ale zatím ještě nepadlo. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský dnes sdělil, že finální rozhodnutí o Paskovu předloží představenstvo v říjnu. Podle vládního zmocněnce Jiřího Ciencialy důl měsíčně generuje ztrátu okolo 100 milionů korun.

„Není ta situace jasná, nicméně legislativně už to nejde rychleji než 1. 5. 2017, takže očekávejme, že by to mohlo být v příštím roce až v druhé polovině,“ řekl předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

OKD je od června v úpadku. Zavření dolu má být součástí reorganizačního plánu, který připravuje vedení firmy. Schvalovat ho bude věřitelský výbor.

Důl paskov
Ilustrační foto

„OKD předložilo věřitelům návrh ekonomických principů a modelu fungování společnosti do roku 2023. Tento model předpokládá ukončení těžby na Dole Paskov k 31. prosinci 2016, s možností započetí prací technické likvidace dolu po získání povolení – s předpokládaným termínem květen nebo červen 2017,“ uvedl Čelechovský.

Než by firma povolení k likvidaci dolu získala, nastal by po ukončení těžby v dole takzvaný konzervační režim, tedy dělaly by se tam nezbytné bezpečnostní práce, podobně jako to funguje na zakonzervovaném Dole Frenštát.

„Finální rozhodnutí bude nicméně navrženo představenstvem společnosti a projednáno insolvenčním správcem a věřitelským výborem v průběhu měsíce října 2016, a to na základě posouzení a vyhodnocení všech technických, obchodních a ekonomických možností a faktorů, které toto rozhodnutí vyžaduje,“ sdělil Čelechovský.

K uzavření dolu se musí vyjádřit báňský úřad, bude se k němu zřejmě vyjadřovat i vláda a minimálně ministerstva financí, průmyslu a životního prostředí. Bude nutné odepsat zásoby uhlí, které v dole jsou, což také není jednoduchý proces.

Ilustrační foto

„My jsme měli kdysi jiné představy, i dneska máme, že Paskov, když je tak ztrátový, tak by se měl vyřešit do konce roku,“ řekl Cienciala.

Uzavření Paskova by podle něj urychlilo i řešení situace v OKD, jelikož by se firma zbavila prvního balvanu, který ji tíží. V dole nyní pracuje okolo 1800 lidí.

„Co je jasné, že už spousta lidí chce odejít samo, a proto jsme se dohodli se zaměstnavatelem, že umožníme těm, kteří chtějí odejít, aby odešli z organizačních důvodů, to znamená s maximálním odstupným šestinásobku. Domníváme se, že by to bylo částečné řešení dnešní situace,“ řekl Pytlík.

Už dříve uvedl, že v dole je vysoká absence. Podle kolektivní smlouvy by přitom horníci měli nárok na dvanáctiměsíční odstupné.

Těžba černého uhlí
Ilustrační foto

„Šlo by pouze o dobrovolné odchody. My očekáváme, že v té první vlně by byl zájem kolem 160 lidí,“ řekl odborář.

Šlo by podle něj o zaměstnance, kteří už si našli jiné zaměstnání. Šachtu by jejich propuštění přišlo asi na 34 milionů korun. Věřitelský výbor zatím o návrhu nerozhodl.

„Je potřeba celou tu situaci vysvětlit, proč už chceme propouštět, když ještě není rozhodnuto o Paskovu,“ řekl Pytlík.

Informace o plánovaném zavření Dolu Paskov ještě v letošním roce byla i ve výhledu restrukturalizačního plánu ve zprávě o situaci OKD, která byla na konci července jedním z podkladů vlády, když rozhodovala o půjčce 700 milionů korun.

Podle materiálu by na útlum Dolu Paskov mělo být vynaloženo 1,3 miliardy korun. Další doly by se měly zavírat postupně tak, že by poslední skončil v roce 2023. Ve firmě nyní pracuje i s dodavatelskými firmami asi 12.000 lidí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
energetik
28. září 2016, 10:40

"byl zájem kolem 160 lidí", "Šachtu by jejich propuštění přišlo asi na 34 milionů korun."

To je 212500Kč na jednoho. Jestli dostanou šestinásobek svého platu potom mají 35416,667Kč měsíčně. A to chtějí dobrovolně odejít? Tolik jim nikdo nedá pokud nemají namířeno např. do vysoké politiky.

Měsíční ztráta je 100000000Kč při 1800 zaměstnancích to znamená že každý zaměstnanec generuje měsíční ztrátu 55555,556 Kč. Tak to vypadá, že dobrovolně odejít chtějí jen ti s podprůměrnou mzdou a ti s nadprůměrnou se tam drží jako klíštata a sají co jde. Nebo Paskov za prodej vytěženého uhlí svým zákazníkům platí za to že si ho odeberou?

A z čeho chtějí zaplatit tu půjčku 700 milionů korun? Také bych chtěl takto "podnikat" a mít jejich manažerské platy hrazené ze státních půjček.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se