Uranova ruda v sudech

Likvidace následků těžby uranu na Českolipsku bude stát ještě 25 mld. Kč

Likvidace následků těžby uranu v oblasti Stráže pod Ralskem na Českolipsku bude od začátku příštího roku do úplné nápravy území stát ještě 24,8 miliardy korun. Veškeré sanační technologie mají být odstaveny v roce 2037. Vyplývá to ze zprávy, kterou bude v pondělí schvalovat vláda. Předkladatelem je ministerstvo průmyslu a obchodu.

Od devadesátých let 20. století, kdy se v oblasti přestalo těžit, do konce minulého roku, bylo podle materiálu vydáno na sanaci ložiska 27,3 miliardy korun. Celkové výdaje na rekultivaci lokality tak mají činit více než 50 miliard korun.

V následujících letech se má změnit forma, jakou bude stát peníze na řešení důsledků těžby dávat. Vláda už na začátku září rozhodla, že budou omezeny výdaje z takzvaného Fondu privatizace. Příjmy fondu, které jsou z 80 procent tvořeny dividendami společnosti ČEZ, totiž nestačí pokrýt jeho závazky.

Ministerstvo financí proto navrhlo vyřadit z výdajů fondu platby, které přímo nesouvisí s procesem privatizace a které lze financovat z jiných zdrojů. Mezi ně patří mimo jiné právě dotace zasílané státnímu podniku Diamo k odstraňování následků těžby ve Stráži pod Ralskem.

Výnosy z privatizace mají proto být podle návrhu základním zdrojem financování naposledy v příštím roce, následně má být na tuto činnost vyčleněno více peněz z rozpočtu ministerstva průmyslu a obchodu. V období let 2019 až 2022 má resort vydat zhruba 5,2 miliardy korun.

jaderná elektrárna temelín

Ilustrační foto

Ve Stráži pod Ralskem se uran těžil v letech 1967 až 1996. Podle dřívějších informací zde bylo chemickou těžbou kontaminováno přes 370 milionů metrů krychlových podzemních vod na ploše 27 kilometrů čtverečních.

V okolí někdejší těžby je přitom oblast rozsáhlé zásobárny pitných vod. V minulosti v uranových dolech na Českolipsku pracovalo přes 6000 lidí.

Fond privatizace jsou fakticky zvláštní účty, na kterých jsou peníze převedené v roce 2006 ze zrušeného Fondu národního majetku na ministerstvo financí. Zároveň na účty plynou peníze z privatizace a dividendy od společnosti ČEZ.

Například z loňského zisku firmy dostal stát letos dividendu 12,4 miliardy korun. Stát je majoritním akcionářem ČEZ, prostřednictvím resortu financí drží zhruba 70 procent akcií.

Objem předpokládané výše vynaložených peněz na řešení důsledků po chemické těžbě uranu ve Stráži pod Ralskem (v miliardách korun):

RokČástka
2018 až 20227,051
2023 až 20276,154
2028 až 20325,296
2033 až 20374,596
2038 až 20421,688
celkem zhruba24,785

Zdroj: ministerstvo průmyslu a obchodu

Autor:5 odpovědí na Likvidace následků těžby uranu na Českolipsku bude stát ještě 25 mld. Kč

 1. Milan Vaněček napsal:

  Je vidět že jaderná energetika je hrozně drahá a zanechává v přírodě nezhojitelné jizvy.

  • Josef napsal:

   A jaký má vztah jaderná energetika k nesmyslné těžbě uranu chemickou cestou ? Tohle jen dokazuje, barbarství komunistů nic jiného. Ten uran navíc ani nesloužil v jaderné energetice , ale převážně k výrobě atomových bomb protože první komerční blok Dukovan byl spuštěn až cca 20 let po zahájení těžby uranu.

  • Panaka napsal:

   Víte, já na tom Českolipsku žiju. Bývalá odkaliště jsou katastrofální, nicméně lesy v zakázaném prostoru, na které navazuje bývalý vojenský prostor Ralsko-Hradčany, jsou nejhustší a nejzdravější, co jsem v ČR viděl. A příroda důlní díla docela rychle pohlcuje…

   • energetik napsal:

    Hustý les je i v okolí Černobylu a Majaku, ale toho lesa se dlouho nenajíte i když se tam houbám velmi daří, dokonce ani dům z toho dřeva legálně nepostavíte a pitnou vodu dovážíte odkud?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *