JE Dukovany noc

Ministr energetiky USA pojede do střední Evropy, navštíví i ČR

Americký ministr energetiky Rick Perry pojede příští týden na návštěvu střední a východní Evropy. Během ní navštíví Českou republiku, Ukrajinu, Polsko a Maďarsko, napsala agentura Reuters. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se těmto zemím snaží nabídnout americké uhlí a alternativu k ruskému zemnímu plynu.

Perry se zástupci jednotlivých zemí bude jednat o jaderné energetice, kybernetické bezpečnosti a dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG), uvedlo podle Reuters ministerstvo energetiky USA ve čtvrteční tiskové zprávě.

V Česku má americká společnost Westinghouse zájem o stavbu nových jaderných bloků. Do Prahy se ze Sofie stěhuje evropský regionální úřad amerického ministerstva energetiky.

Odstavení jaderných elektráren Německo

Ilustrační foto

Trumpova vláda hledá nová odbytiště pro uhlí, protože jeho spotřeba v USA klesla na nejnižší úroveň od roku 1983 kvůli uzavření uhelných elektráren. V červenci 2017 se ukrajinská společnost Centrenergo s USA dohodla na nákupu 700.000 tun amerického uhlí.

Polská plynárenská společnost PGNiG zase bude nakupovat zkapalněný zemní plyn od americké firmy Venture Global LNG. Varšava se snaží snížit svoji závislost na dodávkách plynu z Ruska, nicméně LNG je dražší, protože do jeho ceny se promítají náklady na dopravu i na zkapalnění.

Autor:2 odpovědí na Ministr energetiky USA pojede do střední Evropy, navštíví i ČR

  1. Jan Veselý napsal:

    Neschopný hlupák, který před svým nástupem do současné funkce ani nevěděl, co je vlastně úkolem DOE, přijíždí dělat obchodního cestujícího pro americké korporace.

  2. Petr napsal:

    No hlavně jsou ty „americké“ dodávky dražší o tu marži, kterou si americké firmy přidávají k tomu jimi přeprodávanému uhlí a plynu z Ruska.
    V tržní ekonomice samozřejmě nikdo nebude zbytečně tahat věci přez půlku světa, když jsou v sousedství daleko levnější.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *