ČEZ budova logo

Minoritní akcionáři ČEZ žádají o svolání valné hromady firmy

Minoritní akcionáři ČEZ sdružení kolem kritika současného vedení firmy Michala Šnobra předali představenstvu společnosti žádost o svolání valné hromady. Chtějí na ní mimo jiné řešit takzvaný opční program, jenž mohou manažeři firmy využít na nákup akcií společnosti. Mezi dalšími tématy jsou strategie společnosti či prodej hnědouhelné elektrárny Počerady. Šnobr to dnes uvedl na svém twitteru , na informaci upozornil server Zdroj.cz.

„Můžeme potvrdit, ze nám bylo doručeno podání akcionáře, které nyní prochází právním posouzením,“ řekl ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Šnobr kritizuje vedení ČEZ dlouhodobě. Při červnové řádné valné hromadě odmítla firma zařadit na pořad dva body, které skupina kolem Šnobra navrhovala. Týkaly se zrušení zmíněného opčního programu.

jaderná elektrárna dukovany

Ilustrační foto

Firma uvedla, že žádosti byly podány pozdě. I přesto se schůze akcionářů protáhla na rekordních více než 14 hodin. Jedním z nejčastěji se dotazujících byl právě Šnobr.

Už letos v lednu Šnobr oznámil, že sdružuje akcionáře firmy s více než jedním procentem akcií. Na základě zákona o obchodních korporacích se jeho skupina akcionářů stala takzvaným kvalifikovaným akcionářem, který může mimo jiné po představenstvu firmy požadovat právě svolání mimořádné valné hromady.

„Lze od nás čekat velmi aktivistický přístup a obranu práv minoritních akcionářů,“ uvedl tehdy.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí 70 procent akcií. Hlasování na valné hromadě společnosti tak vesměs končí podle přání ministerstva. ČEZ loni vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun, tržby klesly o procento na 201,9 miliardy korun.

Autor:3 odpovědí na Minoritní akcionáři ČEZ žádají o svolání valné hromady firmy

 1. Petr napsal:

  Víte jak je to s minoritamy v demokracii, je třeba je vyslechnout a pak většinově přehlasovat 🙂

  Problém pouze je, pokud existují liberální destruktivně nastavené zákony, které jim povolují jako superzvýhodněné „slabé“ skupině vám neustále pištět do ucha a blokovat myšlení či rozhodování.
  Takové zákony je třeba co nejrychleji zrušit, než se tím dopracujem k „nutnosti“ nastolení diktatury náboženských fanatiků považujících se za vyvolené.

 2. skodafil napsal:

  Snobr zatim jenom zvani a skutek utek.

 3. Kaplan napsal:

  Snobr chce nebo nechce prodat Pocerady?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *