Domů
Rychlé zprávy
Mládek navrhne, aby OKD odkoupil státní podnik Diamo za 1 korunu
Důl Paskov

Mládek navrhne, aby OKD odkoupil státní podnik Diamo za 1 korunu

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) navrhne vládě, aby státní podnik Diamo odkoupil za jednu korunu černouhelnou společnost OKD, která je v úpadku. Ministerstvo průmyslu (MPO) příslušný materiál v nejbližší době předloží do připomínkového řízení. Ministr to řekl na dnešním briefingu k situaci v OKD.

Mládek uvedl, že by si však nejvíce přál, aby OKD koupil soukromý investor, který by mj. zaplatil a zajistil postupný útlum těžby a zaměstnanost v regionu. Návrh MPO považuje za důležitý ve chvíli, kdy by podobná nabídka od některého z investorů nepřišla.

S insolvenčním správcem firmy Lee Loudou, který bude o případném prodeji podniku rozhodovat, podle ministra stát dohodu nemá, ani mít nemůže, protože by šlo o nepatřičný zásah státu.

„Smyslem této nabídky je zabránit pokračování stejného příběhu, který se již jednou v OKD odehrál. Bylo by hloupé opakovat stejnou chybu, že soukromý vlastník pobere zisky a přenechá státu náklady spojené s útlumem dolů a uvolňování pracovníků,“ sdělil dnes Mládek.

Důl paskov
Ilustrační foto

OKD v současnosti hledá strategického partnera, který má ve firmě zajistit provozování dolů a také jejich útlum, poté co v jednotlivých šachtách postupně skončí těžba.

Podle svého dřívějšího vyjádření firma oslovila více než 200 investorů z celého světa. Louda v prosinci uvedl, že o OKD už projevilo zájem kolem deseti potenciálních investorů z Česka i zahraničí.

Firma požádala na konci minulého roku vládu o státní pomoc na útlum Dolu Paskov, který má být uzavřen na konci letošního března. Chtěla až 723 milionů korun na odstupné propouštěným zaměstnancům a technickou likvidaci dolu. Poskytnutí dalších peněz firmě odmítl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Mládek tehdy uvedl, že nevidí důvod dávat OKD peníze, dokud ho nevlastní Diamo. Dnes podotkl, že na tomto jeho postoji se nic nezměnilo. Vláda už loni jako pomoc poskytla firmě úvěr 700 milionů korun.

OKD
Ilustrační foto

Věřitelé přihlásili soudu vůči OKD pohledávky za více než 23 miliard korun, insolvenční správce však pohledávky za více než 17 miliard korun popřel.

OKD se zase přidala k likvidaci své mateřské firmy NWR Plc s pohledávkou zhruba 22,68 miliardy korun, ovšem i s velmi malou nadějí, že něco získá, protože jediným větším majetkem NWR bylo právě OKD.

Kromě toho už OKD podalo žalobu na NWR NV a jejího tehdejšího spolumajitele Zdeňka Bakalu, mimo jiné kvůli nepřiměřenému rozdělování zisku po nich žádá více než 24,5 miliardy korun. NWR Plc vznikla, když NWR do té doby působící jako NWR NV v Nizozemsku změnila v roce 2011 registraci svého sídla do Velké Británie.

V OKD se dál těží černé uhlí. I se zaměstnanci dodavatelských firem tam nyní pracuje okolo 11.000 lidí. Jedním u úsporných opatření bude útlum ztrátového Dolu Paskov. Další doly mají být utlumovány postupně až do roku 2023.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Jan Veselý
23. leden 2017, 15:49

Holt Bakala je i s prachama pryč. Smysl y to vše mělo, kdyby vláda odkoupila OKD za 1 Kč a převzala závazky související s likvidací následků težby, ale v žádném případě nepřebírat finanční závazky. To ať si vyžerou ti hejlové, kteří OKD od Bakaly koupili.

Petr Doležal
23. leden 2017, 18:56

OKD za 1 Kč vypadá jako dobrý obchod, ale ve zkutečnosti firma se prodává i se závazky, bez závazků vám ji nikdo nedá. Nejlepší by bylo nechat rychle a rázně OKD zkrachovat když se nenajde soukromí investor, nevidím důvod proč bych ze svých daních dotoval tuhle firmu, což už ale bohužel se stává, viz "půjčka" (Dar!) od státu. Náklady na ukončení těžby a zakonzervování štol se musí prvořadě najít v OKD, kde ale asi moc peněz nebude, potom může stát štoly "odkoupit"= převést na stát , nicméně hloupost by bylo odkoupení celé OKD a provozovat útlum (agoníí) dál za státní peníze, to by najednou bylo stávek apod. a stát by se k ukončení ztrátové těžby nikdy neměl, kvůli ztrátě voličů-horníků.. Ano, pro mnoho horníků to nebude jednoduché, ale stát to může vhodnou sociální politikou rozumně utlumit, nicméně dávat další peníze do této firmy je nebetyčná hloupost a populismus.

Martin Hájek
23. leden 2017, 20:00

Sorry, ale vůbec nevíte, o čem hovoříte. Pokud firma zkrachuje, tak to znamená, že jsou všichni její zaměstnanci na dlažbě a "aktiva" stejně nebudou mít prakticky žádnou hodnotu, protože jsou použitelná jen pro těžbu. Restrkuturalizace je příležitostí k osekání finančních závazků, které nejde splatit a převzetí kontroly státem. Tak to stejně dopadne. Ze strany MF jde jen o standardní hru, kterou jsme už mnohokrát zažili. Napřed pan ministr nesouhlasí a pak přijde s prakticky identickým plánem, který prosadí a zachrání horníky. Pojďme se vsadit, že to tak bude opět.

Petr Doležal
24. leden 2017, 20:10

já právě tuším že to tak bude, zase tak naivní nejsem. Problém je že to zase zaplatí daňový poplatník, což vypadá že to tak dopadne tak či onak, je potřeba najít cestu kdy to vyjde stát na nejméně peněz a těžba uhlí už vzhledem k regulaci asi moc perspektivní nebude. Důležité je aby ti kdo ted spekulativne vlastní OKD a její věřitelé přišli o investici, protože tak to v životě chodí, nedaří se ti a zkrachuješ, je to velmi ozdravný ekonomický process. Důl, který provozuje stát, to je o malér, už vidím ty hornické stávky, proti propouštění, smutné horníky v televizi jak nadávají na tu zlou vládu co zavírá důl, a dlouhodobé udržování nekonkurenceschopné firmy při životě, jen aby politici nepřišli o voliče. Na druhou stranu, ano OKD má aspon nejakou hodnotu, jen když se bude tezit, jednoduché řešení asi není ale musí se v rámci reorganizace nebo konkurzu najít. Problém je že příspěvky na likvidaci následků těžby byli špatně nastaveny, dá se mluvit o skryté dotaci této firmy, celkové i odvětví. Píšu jen svůj lajcký názor, odborník na konkurzní právo nejsem.

Martin Hájek
25. leden 2017, 03:04

Nekonečných dotací pro horníky bych se nebál, to kromě Polska, kde je možné všechno, v EU možné není. Dotace lze šachtám v EU poskytovat jen do konce roku 2018 a jen v souvislosti s jejich zavíráním. Bude-li se tedy těžby dotovat, tak už jen dost krátkou dobu. Samotná těžbě je ale, pokud vím, už zase zisková. Potíž je, že nestačí na uhrazení závazků firmy a zřejmě ani na náklady vyplývající ze zavření části šachet.

energetik
23. leden 2017, 17:51

Mládek se zbláznil. Minulý rok jim za státního "půjčil" 700 milionů korun které už nikdo nevrátí a teď ještě korunu do státem dotovaného Diama + dluhy a nákladnou likvidaci na kterou měli mít rezervy.

Také bych chtěl takto "podnikat". Ať zabaví majetek manažerům a ještě zbude i na likvidaci.

Navíc nemůže takto bez veřejné držby rozhazovat veřejné peníze. Dám 1,50Kč když to bude oddluženo.

Martin Hájek
23. leden 2017, 20:01

Mládek nikomu nic nepůjčil. Tu půjčku schválila vláda a pan ministr financí byl pokud vím pro. Tak to jen pro úplnost, až budete rozdělovat ty znaménka.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se