uhelný důl a elektrárna

Německá policie začala s vyklízením protestních táborů v Hambašském lese, který má dále ustoupit těžbě uhlí

Německá policie začala dnes vyklízet protestní tábora v západoněmecké lokalitě Hambacher Forst (Hambašský les). Ekologičtí aktivisté neuposlechli výzvu, aby opustili své přístřešky v korunách stromů, které vybudovali ve snaze zabránit vykácení lesa a následné těžbě uhlí, informovala agentura DPA. Les u Hambachu, asi 35 kilometrů západně od Kolína nad Rýnem, je v Německu symbolem ochrany životního prostředí a boje proti těžbě uhlí.

Policisté už na místě zásahu zakročili proti skupině lidí, která se snažila vyklizení lesa bránit blokádou vsedě. Protestující policie odnesla, aniž by lidé kladli odpor, uvedla DPA. Podle televizní stanice n-tv se nyní příslušníci zasahujících jednotek snaží dostat první aktivisty ze stromů.

V Hambašském lese vzniklo celkem 50 až 60 přístřešků v korunách stromů. Ekologičtí aktivisté, kteří v nich zčásti žijí již od roku 2012, se snaží zabránit vykácení lesa, se kterým chce energetická společnost RWE začít v říjnu. Lokalita leží na okraji rozsáhlého povrchového dolu na hnědé uhlí.

Policie začala vyklízet les na základě rozhodnutí městě Kerpen, v jehož katastru lokalita leží. Příbytky v korunách stromů podle místních úřadů představují bezpečnostní riziko, neboť nemají požární schodiště a zábradlí. Podle aktivistů je to ale jen záminka pro to, jak RWE umožnit na místě těžit.

Uhelné doly v USA

Ilustrační foto

Podle RWE je těžba na území lesa nezbytná k pokrytí potřeb německých uhelných elektráren.

Pro policii spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko jde podle DPA o největší akci za posledních několik let. Na zásah je připraveno 2500 až 3000 policistů.

Vedení policie počítá s tím, že by zásah mohl trvat dlouho, podle n-tv si proto policisté nemohou brát prozatím dovolenou až do 23. prosince. Na místě zásahu jsou vodní děla i příslušnici zvláštní jednotky vycvičení pro práci ve výškách.

Počet ekologických aktivistů, kteří se v současnosti na území nacházejí, není jasný. Ministr vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Herbert Reul varoval, že se na místo sjeli i levicoví extremisté, kteří jsou připraveni sáhnout k násilí.

„Tím dnes začíná celoněmecká masová mobilizace,“ reagovala skupina hnutí bojujících proti vykácení lesa na zahájení policejního zásahu.

Uhelný lom

Ilustrační foto

„V následujících dnech se bude na demonstracích, blokádách vsedě a procházkách po lese v zájmu zachování lesa podílet tisíce lidí,“ dodala a varovala před „masovými akcemi občanské neposlušnosti“.

Les mezi Kolínem nad Rýnem a Cáchami, ve kterém rostou stovky let staré duby a buky a kde žijí chránění živočichově včetně netopýra velkouchého, je v Německu symbolem odporu vůči těžbě uhlí. Počátkem září proti plánu rozšiřování uhelného dolu a na podporu německých ochránců lesa protestovaly v Praze před německým velvyslanectvím asi tři desítky lidí.

Jeden z řečníků tehdy přirovnal symbolický charakter Hambašského lesa k severočeskému Hornímu Jiřetínu, který dlouhodobě bojuje proti prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí. Město na Mostecku leží v sousedství Lomu ČSA.

Autor:9 odpovědí na Německá policie začala s vyklízením protestních táborů v Hambašském lese, který má dále ustoupit těžbě uhlí

 1. loudil napsal:

  Pokud v Německu tak úspěšně roste výroba elektřiny z OZE, tak proč takovéto divadlo ohledně rozšiřování těžby uhlí ?? Nabízím řešení :

  1. Plynu bude dost z Nord Strem 2 = postavit nové plynové elektrárny a vypnout některé uhelné
  2. Zrychlit budování OZE
  3. Uhlí je na světovém trhu dost – jenom Čína s Indií ročně dovezou asi 500 mil. tun. Tedy místo rozšiřování těžby uhlí dovézt.

  Tato „trojkombinace“ by na záchranu pralesa stačila.

  Sundávat aktivisty z korun stromů může trvat dlouho. U nás byli v korunách stromů naposledy členové Greenpeace v Brdech 2008, kde založili nový stát Peaceland . Tehdá jsme společně bojovali proti vojenské základně žoldáků USA na českém území. Podařilo se a žoldáci USA odtáhli s nepořízenou. Mít v Brdech kousek za Plzní /170 000 obyvatel/ radar USA , to by v případě konfliktu v Evropě byl skvělý cíl pro ruské střely Iskander. Plzeň by to koupila s celou parádou. Takže přeji i německým aktivistům úspěch ,stejný, jaký potkal i nás v roce 2009.

  • Petr napsal:

   Povrchově těžené uhlí pokud nemusíte přesouvat moc staveb je prostě děsně levné, a jen tak ležet ho dlouhodobě nikdo nenechá.
   Když se nespálí tak z něj nakonec až ropa a plyn nevyhnutelně zdraží budou vyrábět chemikálie.

  • Martin Hájek napsal:

   A není trochu zvláštní navrhovat nákup plynu od někoho, od koho se současně obáváte řízených střel?

  • Martin Pácalt napsal:

   Tahle země by byla úplně někde jinde, kdyby Patton dobyl Prahu a vykašlal se na demarkační linii. USA nejsou svaté, ale alespoň s nimi přichází technický a technologický pokrok. Dějiny nelze ale tak jednoznačně vykládat a Amíky odsuzovat univerzálně za všechno. Za svoje chyby v současnosti platí tím, že mají za prezidenta plechovou hubu Donalda :-))) .
   Přečtěte si něco na seriózních webech o tom, jaké byly v 60tých letech plány sovětské Rudé armády a jejích „podržtašek“ z Varšavské smlouvy na postup vojsk v případě třetí světové války . Prakticky znamenalo naše spojenectví se SSSR to, že by byly české země za odměnu přeorány jadernými střelami a tankovými útoky zemí RVHP.

   • Petr napsal:

    Kdyby byly rybníky v pr….
    Jenže díky maximálním výdajům Sovětského svazu do vědy a zbrojení (i s přispěním Československých kapacit a uranu) dostatečně rychle dorovnali jaderné zbraně USA a pak je dokonce překovali v raketách, takže se stala skutečná válka mezi nimi a jakákoliv další světová reálně neproveditelné.

    • loudil napsal:

     Souhlas , díky paritě jaderné síly SSSR- USA nevypukla Třtí světová a díky zbrojení Putina si USA musí nechat zajít chuť na napadení Ruska i nyní. Není už konečně někomu divné, že ten, kdo je napadán je Rusko ?? 1904 – Japonskem, 1914 – bylo vtaženo do války zahájené Němci a Rakušany, 1922 -zahraniční západní intervence a občanská válka, 1941- Napadeno – Německem. Jak se zdá, posledních 100 let se Rusko musí bránit útokům Západu.

 2. Pavel napsal:

  Oze magoři (vaněček, veselý) se komentování tohoto důsledku krachu tzv. energiewende vyhýbají, zřejmě z obavy, že fakta by jim narušila jejich oze bubliny. Ovšem místo nich zde exhibují volksrusáci.

 3. Petr Závodský napsal:

  Energiewende v praxi…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *