Domů
Rychlé zprávy
Nová rakouská vláda chce bránit výstavbě jaderných elektráren v okolních zemích
Jaderná elektrárna dukovany
Zdroj: ČEZ

Nová rakouská vláda chce bránit výstavbě jaderných elektráren v okolních zemích

Rychlé zprávy
31 komentářů
18. prosinec 2017, 18:59
ČTK

Nová rakouská vláda lidoveckého kancléře Sebastiana Kurze nadále trvá na bezjaderné energetice. Ve svém programu koalice Rakouské lidové strany (ÖVP) a Svobodné strany Rakouska (FPÖ) slibuje, že použije všechny diplomatické prostředky, aby zabránila prodlužování životnosti nukleárních elektráren v sousedních zemích, stejně pak chce postupovat i v případě výstavby nových jaderných bloků. Jmenovitě o dostavbě českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany se vládní program nezmiňuje.

Koalice ÖVP a FPÖ v kapitole nazvané Životní prostředí konstatuje, že bude ctít všechny dosavadní mezinárodní dohody týkající se ochrany klimatu.

Cesta k dosažení cílů v podobě nižších emisí škodlivých látek ale podle rakouské vlády nevede nejen přes uhelné elektrárny, ale ani přes jadernou energetiku. Tento postoj chce Vídeň zastávat i na mezinárodním poli, tedy i na unijní úrovni.

Rakousko proto obzvláště v sousedních zemích, což se týká i České republiky, nebude podporovat prodlužování životnosti stávajících jaderných elektráren a ani výstavbu nových bloků.

Jaderná elektrárna Barakah
Ilustrační foto

Na národní, bilaterální i unijní úrovni chce Vídeň také vyvíjet veškeré politické a diplomatické kroky, aby prověrky a kontroly jaderných elektráren v sousedních státech byly prováděny s využitím těch nejmodernějších postupů, transparentně a za účasti rakouských expertů.

Rakousko rovněž nesouhlasí s výstavbou úložišť vyhořelého paliva pro jaderné elektrárny v blízkosti svých hranic. Proti takovým záměrům sousedních zemí chce Kurzova vláda „důsledně zakročit“.

V Rakousku patří jaderná energetika k citlivým tématům. Alpská republika se na základě referenda z roku 1978 rozhodla nezprovoznit svou dokončenou nukleární elektrárnu Zwentendorf a trvale se zříci výroby energie štěpením jádra, proto se také k jaderným energetickým programům sousedních států staví značně kriticky.

V minulosti se Vídeň nesouhlasně vyslovila i k zamýšlené dostavbě Temelína a Dukovan. Odpor někdejší koaliční vlády ÖVP a FPÖ vůči Temelínu vedl na počátku minulého desetiletí ke značnému napětí v česko-rakouských vztazích.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(31)
Petr Závodský
18. prosinec 2017, 19:10

1) "Cesta k dosažení cílů v podobě nižších emisí škodlivých látek ale podle rakouské vlády nevede nejen přes uhelné elektrárny, ale ani přes jadernou energetiku." .... takže nižší škodliviny v ovzduší pomocí spalování plynu, úniků metanu při těžbě, atd. atd. ???? to je logika, inu Rakousko

2) jádro budou kontrolovat rakouští odborníci. Budou k dispozici oba 2? Neměli by se zaměřit na rakouské tunely, plynové zásobníky, lanovky? Tam umírají lidé. ... Popř. nejlépe na úložiště jaderného odpadu v Rakousku?

3) Referendum v Rakousku nebylo o jádře, ale o premiérovi, kdo chce si to dohledá...

Nakonec zase Rakousko zaplatí českým (ne)závislým nevládkám a ty vydají pár letáků a tiskových zpráv a všichni budou spokojeni. Navrch Rakousko doveze z ČR 15TWh (jasně nejsou z ČR, ale z Norska, jen ty dráty vedou ze Slavětic u Dukovan ...).

Węgiel
18. prosinec 2017, 23:49

Máte svatou pravdu :)

VK
19. prosinec 2017, 00:57

Podívejte se na to i z jejich pohledu - na severu mají souseda, který dodnes nebyl schopen udělat kvalitní dálniční spojení z Prahy do Brna, natož dále k nim směrem do Vídně, nebo do Lince. Přitom oni z Vídně už dálnici k nám mají hotovou, od Lince také. Mají souseda, který dodnes nevyřešil úložiště jaderného odpadu a už chce stavět další jaderné bloky.

Takovému sousedovi mají věřit, že během následujících padesáti let bude vše bez problému? Jsme pro ně pořád tak trochu východní joudové.

Já věřím, že tu máme schopné a odpovědné lidi, jen si nejsem jistý, že jsou na vedoucích pozicích. Aby Rakušané aspoň trochu uznali, že ČR jádro zvládne, musí jim to česká strana dobře marketingově a politicky vysvětlit. Hospodské nadávání v diskuzích to nikdy nevyřeší.

Petr
19. prosinec 2017, 09:56

Ubírání peněz reálně pracujícím a na jejich úkor opětovné přidávádí vysvětlujícím, na to celý Západ už desetiletí dojíždí.

Petr Závodský
19. prosinec 2017, 10:23

Omlouvám se za "hospodský" komentář.

Co se těch dálnic týče ... víte mi jako ČR nefinancujeme Rakouské nevládní "ekologické" organizace, opačným směrem to ale tak bohužel je. A že si ty "Děti země", "Calla" a další užívají své slávy i na blokování dálnic je věc druhá.

Ano, není to jediný problém...

Jinak i Rakousko potřebuje úložiště (výzkumný reaktor, medicína, ...). Oni jsou na to m hůř jednak ideologicky (ani o úložišti raději nejednají) a jednak finančně, neboť ta úložiště nezaplatí z provozu elektráren.

Jan Veselý
19. prosinec 2017, 13:10

ad 1) Od roku 2002, kdy byla dokončena JE Temelín, stoupl český export elektřiny o ekvivalent výroby JETE. Takže mají pravdu. Uhelné elektřiny se vyrábí pořád hodně. Takhle zbytečně už vyletělo komínem uhlí pro teplárny na 100 let. Logika Maňas.

Já s nimi souhlasím, jaderná výstavba je ztráta času a peněz. Jiné zdroje poskytnou za stejné peníze 2-3x více elektřiny, 5x dříve.

Petr N
19. prosinec 2017, 15:14

S exportem elektřiny naprostý souhlas. Náš současný přístup k uhlí nemá s hospodárností nic společného.

Můžete ale prosím naznačit, jaké zdroje v našich podmínkách máte na mysli? Při aktuálním pohledu z okna mě jich moc nenapadá.

Jan Veselý
19. prosinec 2017, 22:47

Investice do účinnějšího využívání energie v prvé řadě, je to zdroj, protože uvolní pro rozumnější využití energii jinak vyplýtvanou na blbosti. Dále jsou už dnes větrné a fotovoltaické zdroje i v nic moc podmínkách ČR postavitelné za ~50 EUR/MWh a půjdou ještě dolů. Osobně nepočítám s tím, že by nové JE byly levnější než za 100 EUR/MWh, viz trpké zkušenosti z Francie, Finska a Slovenska a CfD HPC v Británii.

A to jsou současné ceny, stále jdou utěšeně dolů. Do roku 2030 než bude podle nejoptimističtějších plánů hotový první blok JE budou schopni jít ještě dolů opravdu radikálně, stačí se podívat na ten sešup za posledních 10 let.

Martin Hájek
20. prosinec 2017, 11:06

A bude ten sešup do roku 2030 pokračovat? Neděláte náhodou stejnou chybu, jakou rád kritizujete u IEA v opačném směru? Dovedu si představit další výrazný progres u fotovoltaiky i u větrníků na moři. U větrníků na pevnině už velký prostor pro další zlevnění nevidím. Už jenom proto, že minimálně v podmínkách členité krajiny v ČR se těžko dostanete nad 3 MW instalovaného výkonu jednoho stroje.

Petr N
20. prosinec 2017, 11:40

K tomu větru a slunci v podmínkách ČR - postavitelné možná, ekonomicky smysluplyné nevím nevím(alespoň zatím). Při garantované výkupní ceně z větru 75 e/MWh žádný velký boom tedy nevidím. Výstavba solárů se prakticky zastavila. Pokud by domkařům nedávali cca polovinu nákladů v investiční podpoře, tak si to snad ani nevrzne.

A k Vašemu optimismu = prosím podívejte na aktuální výroby z větru v Německu (a jinde). Pokud by nebylo to uhlí a jádro tak sedíme potmě a neplkáme tady o blízké bezemisní budoucnosti.

Na druhou stranu netvrdím že jednou ta bezemisní energetika nebude. Otázka je ale za jaké finance a jestli ještě bude v té době něco ze životního prostředí k záchraně.

Jan Veselý
20. prosinec 2017, 12:22

ad Hájek) To nevadí, že vy nějaké možnosti nevidíte. Jsou jiní, kteří je vidí. Vestas testuje vícerotorové turbíny, GE testuje možnost sestavovat lopatky turbíny na místě výstavby, blázni z Kite Power zkoušejí výroby elektřiny z větru ve velkých výškách a bez vrtule. Ale to jsou všechno holubi na střeše. U současných designů stále probíhá osekávání nákladů, technické zdokonalování a efektivnějších finančních operací. Takové ty detaily jako o pár % zvednout koeficient využití, udělat s menšími materiálovými náklady to či ono, zefektivnit výrobu, sehnat lepší financování, snížit náklady na opravy a údržbu, uzavřít delší PPA, akceptovat trochu nižší marži, ...

ad Petr N) Rozdíl mezi ČR a Německem je mimo jiné i v tom, že díky důvěryhodné legislativě a exekutivě chtějí banky na peníze, které půjčí na výstavbu VtE, po investorech ~2% úrok. V ČR proslulé odezdikezdismem, chtějí 10%, to dělá při financování na 20 let sakra rozdíl. A to nemluvím administrativních klaccích pod nohy okolo stavebního řízení a obstrukcích ze strany provozovatelů přenosových a distribučních sítí.

Opravdu by stál za to experiment, kdy by se třeba vyhradil kus Vojenského újezdu Libavá, tam jsou dobré větrné podmínky a minimum obyvatel a poblíž je velká trafostanice. Opravdu by stálo za to kus toho území určit pro větrný park, předvyřídit papíry a udělat aukci, aby se vidělo. Jenže věrchuška nechce vrtule, věrchuška potřebuje nové reaktory.

Petr
20. prosinec 2017, 06:26

Na co si chcete šetřit do budoucna to naše uhlí, když ho EU k roku 2030 téměř znemožní používat?

Josef
19. prosinec 2017, 00:29

Rakousko je jeden z nejúspěšnějších států Evropy. Je do dáno tím , že díky Alpám mají fakticky celoroční příjem z turismu a ne jen sezonní jako jižní státy a také svojí výhodnou polohou v rámci Evropy. Na to, že prakticky nic neprodukují se mají až neuvěřitelně dobře. Bohužel do našich hor na dovolenou k nám asi 27 milionů turistů ze zahraničí nikdy jezdit nebude. Takže tu 1/4 hospodářství u nás nahrazuje průmysl. Bohužel v průmyslu se vydělávají peníze podstatně bolestněji než v turismu, protože Alpy jsou jedinečné, kdežto výrobky ,které produkujeme my se dají vyrábět prakticky kdekoli, to vede k mnohem většímu tlaku na cenu. No a proto také musíme mnohem více šetřit. Rakušané jsou tak bohatí, že si mohou vymýšlet i nesmysly typu ideologická volba energetiky - což v praxi znamená 2/3 závislost na importu energií.

VK
19. prosinec 2017, 00:49

To jsou s prominutím jenom kecy. Rakušané mají hlavně náskok, protože si nepustili bolševika do země. Ty české výmluvy mě už opravdu nebaví. Když budeme makat v oblasti školství a vědy, můžeme být za 30 let daleko před nimi.

Jan Veselý
19. prosinec 2017, 06:23

Tak jsem si to ověřoval, protože mi to tvrzení o tom, že Rakousko žije jen z Alp přišlo divné. Ukázalo se, že podle zveřejněných údajů je to stejně exportní ekonomika jako ta česká. Jen jim ještě jako bonus vozí prachy turisti. Nedělají takové blbosti, aby třeba uprostřed lázeňské oblasti vybudovali povrchový lom na hnědé uhlí.

Jo ať Rakousko dováží 10 TWh ze 70 TWh elektřiny spotřebované v zemi. Nijak to neohrožuje jejich soběstačnost, jsou jí kdykoliv schopni mít, ale mají velice pružnou produkci (vysoké % vodních elektráren), takže kupují levně od sousedů, je to výhodnější.

Petr Závodský
19. prosinec 2017, 10:24

Ano, mají tu výhodu Alp - velké % vodních elektráren.

Jan Veselý
19. prosinec 2017, 13:01

Tím spíše bysme se měli zaměřovat na pružnou výrobu a spotřebu, ono se to samo od sebe neudělá. Všechno směřuje k tomu, že budeme od severu a východu stále více zaplavováni elektřinou skoro zadarmo. Jen hlupák by nebral, jen hlupák trvá na "stabilní" výrobě, která vyrábí pořád stejně neboli ve dne moc málo, v noci příliš mnoho.

Petr Závodský
19. prosinec 2017, 13:12

Rakousko je silně deficitní, tak nás asi zdarma zásobovat nebude.

Slovensko je deficitní...

Polsko je OK, ale má před sebou změnu energetiky...

Německo ... jak dlouho budou chtít Němci dotovat něco, co pak má soused zadarmo? Jak na tom budou po odstavení všech jaderek a uhelek? Budou dodávat zadarmo sousedům přebytky (sami to budou masivně dotovat) a spoléhat na pomoc Francie a ČR při nepřízni počasí?

Jan Veselý
19. prosinec 2017, 13:19

Jak na tom budou po odstavení všech uhelek těžko říct, do roku 2050 to v plánu nemají, ale to se může změnit, čas a vývoj technologií ukážou.

Každopádně je ekonomicky výhodnější prodávat v dobách přebytku pod cenou než škrtit výrobu (v německém případě se skoro nulovými marginálními náklady) a nevydělat vůbec nic. Francouzi s tím mají bohaté zkušenosti. Máte snad pocit, že by se kvůli prodeji jaderné elektřiny pod cenou do Švýcarska a Itálie (mají velké noční přebytky) posledních 30 let bouřili?

Petr Závodský
19. prosinec 2017, 16:11

Němci nechtějí do roku 2050 odstavit uhelky? jak potom naplní své smělé plány ve snižování CO2?

Tu kapacitu nahradí trvale z větru a sluníčka a ještě budou mít přebytky co budou dávat zdarma sousedům?

Nu každý můžeme mít názor...

Vinkler
19. prosinec 2017, 05:59

Ale když spojíte příjemné s užitečným=zrušíte Dukovany, Temelín, dráty zůstanou a Rakousko bude dělat vodní a akumulovanou energii za ...?

Petr Závodský
19. prosinec 2017, 10:25

Na zrušení Dukovan a Temelína nevidím nic příjemného ani užitečného :-)

Oni si pak hlavně nepokryjí ani vlastní spotřebu, takže ta cena by byla ... ?

Milan Vaněček
19. prosinec 2017, 10:59

Pane Závodský, Vy chcete rušit Dukovany a Temelín? Já bych je raději dobře udržoval aby jely na více než 80% až do konce životnosti a pak je rozebral a v okolí Dukovan, které skončí už v roce 2037 vybudoval trvalé úložiště.

Není to rozumňjší než alternativy o kterých pořád diskutujete: buď naše JE zrušit nebo je opět vybudovat nové? Takové dilema nemáme, to nám jen pořád někdo podstrkuje.

Petr Závodský
19. prosinec 2017, 11:35

A četl jste ten komentář, na který reaguji? A ten můj?

Já jsem asi ten z nejposlednějších co by rušil nejlevnější, nejekologičtější, nejstabilnější ... zdroj. A pokud mluvím o nových zdrojích, tak jako o náhradě za dosluhující uhelky a po odstavení stávajících bloků i za ně.

Martin Pácalt
19. prosinec 2017, 12:11

Pane Vaněčku, to jste si přečetl špatně...

Jan Veselý
19. prosinec 2017, 13:05

... peníze. Budou jí prodávat spotřebitelům.

energetik
19. prosinec 2017, 07:29

Souhlas a maximální podpora Rakouska v tomto.

Vinkler
19. prosinec 2017, 08:14

Pak je nejlepší být Rakušanem a ne Čechem.

Petr Závodský
19. prosinec 2017, 10:27

Však si Rakousku tu protijadernou kampaň v ČR platí.... viz. "solárníci" v erosolar.cz ..... jojo jde jen o dotace a příspěvky, tedy peníze z kapes ostatních a bez práce.

energetik
19. prosinec 2017, 11:27

Máte to v hlavě popletené, já přispívám z ČR do Rakouska a ne naopak.

Petr Závodský
19. prosinec 2017, 11:31

pardon překlep "Rakousko si platí" ...

Klidně si ze svých zdaněných peněz přispívejte komu chcete.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se