Nový Jičín vyměňuje stovky lamp veřejného osvětlení za úspornější LED svítidla

Nový Jičín vyměňuje stovky lamp veřejného osvětlení. Místo zastaralých zářivek v nich budou LED zdroje, což přinese úspory energie. Výměna lamp má skončit v prosinci a přijde téměř na pět milionů korun, přičemž město na ni dostane dvoumilionovou dotaci. ČTK to sdělila mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.

První sodíkové výbojky město vyměnilo za LED zdroje v roce 2013.

„V tak velkém rozsahu jako nyní jsme ale výměnu lamp ještě nerealizovali. Letos instalujeme 475 nových světel, a to zejména u hlavních tahů městem, v ulicích Zborovská, Sokolská, Palackého, Bohuslava Martinů a Přemyslovců,“ uvedla Blanka Zagorská z městského odboru majetku a investic.

Za poslední čtyři roky investoval Nový Jičín do svítidel s technologií LED diod téměř 12 milionů korun.

„Obnova veřejného osvětlení by měla během roku přinést úsporu 70 procent dosud spotřebovávané energie a zároveň snížení produkce emisí oxidu uhličitého,“ uvedla Machková.

Autor:5 odpovědí na Nový Jičín vyměňuje stovky lamp veřejného osvětlení za úspornější LED svítidla

 1. Petr napsal:

  Předčasně chybně dotačně urychlují, místo lepší postupné pomalé výměny u doslouživších sodíkovek, když ještě nejde o plně vyzrálou technologii.

  Zhruba za 2 roky očekávám plný rozmach boje proti modrému světlu v noci, které poškozuje spaní a místo osvětlování spíš oslňuje, když nejde úplně shora.

  Největší prasárna je to teď ovšem u luxusních automobilů, tam by se měla modrá intenzivní složka světla co nejdřív rovnou legislativně zakázat.

  • frank napsal:

   ale oni to postupně vyměňují už čtvrtým rokem, přesně podle harmonogramy dosluhy sodíkových svítidel ale i lamp . Rozhodli se k tomu v roce 2013 a dělají to dodnes…

   • Petr napsal:

    Během čtyř let u veškerých lamp veřejného osvětlení je to hodně urychlená výměna.
    Teď jim tam bude modré světlo škodit minimálně 15 let.

    • frank napsal:

     nezdá se mi, podle toho co jsem našel prostě vyměňují ulici po ulici přesně podle toho jak to bylo předtím přehozeno na sodík, jinými slovy naznačujete, že to předtím na sodík také přehodili “ zbytečně rychle “ 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *