Temelín v noci

Odbory: Případné rozdělení ČEZu je nezodpovědné

Odbory nesouhlasí s případným rozdělením polostátní energetické společnosti ČEZ, o kterém minulý týden jako o jedné možnosti mluvil generální ředitel firmy Daniel Beneš. ČTK to řekl předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek, který dnes večer o situaci v ČEZ jednal s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Mezi další témata jejich rozhovoru patřilo zemědělství, zdravotnictví a situace v Českých drahách.

„Nám se absolutně nelíbí, že se začaly objevovat věci kolem rozdělení ČEZu. My si myslíme, že to je nezodpovědné. ČEZ je jedna z mála firem, která vydělává a působí na evropském trhu,“ řekl Dufek.

Možné rozdělení největší tuzemské energetické společnosti naznačil Beneš v souvislosti s dostavbou jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Vláda a firma se nemohou shodnout na způsobu financování nových bloků. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) prosazuje, aby stavbu financoval ČEZ. To ale firma udělat nemůže, protože by riziko investice nesli i minoritní akcionáři.

JE Temelín

Ilustrační foto

Stát nyní vlastní prostřednictvím ministerstva financí zhruba 70 procent ČEZ. Dalších 20 procent drží různé právnické osoby a zbylých deset procent fyzické osoby.

Pokud by část firmy, která by stavěla jaderné elektrárny, vlastnil pouze stát, mohla by bloky postavit i přes menší návratnost investice, aniž by její vedení čelilo žalobě z porušení povinností řádného hospodáře.

Dufek se Sobotkou mluvil i o tom, v jaké fázi dostavba Temelína a Dukovan je.

„Premiér nás informoval o tom, že v současnosti začínají probíhat diskuse o tom, jakým způsobem se vláda a ČEZ vypořádají s případnými dostavbami elektráren,“ řekl šéf ASO.

Dufek na jednání premiéra také vyzval, aby Česko důsledněji prosazovalo své priority v diskusi o budoucnosti společné zemědělské politiky Evropské unie.

„Už bychom nechtěli, aby naši zemědělci dál ztráceli své pozice, například ve vepřovém nebo v cukru,“ řekl s tím, že zemědělci se už nyní obtížně vypořádávají s dopadem podle něj nezvládnutých přístupových jednání s EU v roce 2003.

Jaderná elektrárna Dukovany

Ilustrační foto

Rozhovory mezi premiérem a odborovým předákem se týkaly i dopadů zákoníku práce na situaci ve zdravotnictví nebo situace v Českých drahách. Ohledně národního železničního dopravce se Dufek se Sobotkou shodli na tom, že bude do března vypracována nová zpráva o tom, jak si firma stojí na českém trhu a jaký na ni má dopad uvolňování trhu.

Asociace samostatných odborů ČR je druhou největší odborovou centrálou v Česku. Spolu s Českomoravskou konfederací odborových svazů zastupuje odbory v takzvané tripartitě, tedy Radě hospodářské a sociální dohody.

Autor:2 odpovědí na Odbory: Případné rozdělení ČEZu je nezodpovědné

  1. Peppa napsal:

    Je něco s čím by odbory souhlasily? Kromě zvyšování platů s ničím.

  2. C napsal:

    Nezodpovědné především byla dobrodružství ČEZu v minulém desetiletí a na počátku tohoto. Dalším řešením je aby sát z trhu vykoupil akcie, ale do toho se mu asi nechce. ČEZ by neměl hlavně dál přešlapovat na místě, proti velkým západním energetikám má tu výhodu že zatím není ve ztrátě, ale to se může změnit během pár let. Podle mne by se měl ČEZ více angažovat na poli moderních technologií a měl využít v minulosti hojných dotací. Nyní by se možná měl naučit jak levně stavět FVE, aby se mohl případně účastnit soutěží v zahraničí. Jinak myslím hrozí že se v budoucnu může dostat o pozice bezvýznamné regionální firmy.

    Myslím že v evropském zemědělství by se mělo zbavit dotací, to by pomohlo víc než cokoliv jiného.

    Co se týče jejich posledního bodu, dráha má zcela jiný problémy než je uvolňování trhu. Na straně kolejí je to obrovská zastaralost většiny infrastruktury a nízké rychlosti, na straně dopravce je to zastaralost vozového a lokomotivního parku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *