Odhad nákladů na havárii v jaderné elektrárně Fukušima se zdvojnásobil

Japonská vláda téměř zdvojnásobila odhad nákladů spojených s havárii v jaderné elektrárně Fukušima. Podle nového odhadu počítá Japonsko s částkou 21,5 bilionu jenů (4,8 bilionu Kč). Informaci včera oznámilo japonské ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu.

„Prozatím nepředpokládáme, že by se náklady měly dál zvyšovat. Nový vývoj a nepředvídatelné faktory ale mohou vést k jejich nárůstu,“ upozornilo ministerstvo.

V předchozí prognóze z roku 2013 úřad náklady odhadoval na 11 bilionů jenů.

Nová prognóza také předpokládá, že odškodné vyplacené v souvislosti s havárií bude činit 7,4 bilionu jenů, zatímco dřívější odhad činil 5,4 bilionu. Náklady na dekontaminaci a vyřazení elektrárny z provozu by měly dosáhnout 12 bilionů jenů, místo dříve očekávaných 4,5 bilionu, uvedla agentura Reuters.

Havárie ve Fukušimě se stala v březnu 2011 po zemětřesení o síle devíti stupňů, po kterém následovala vlna cunami. O život tehdy přišlo více než 15 000 lidí.

Kvůli havárii a úniku radiace muselo být evakuováno 160 000 lidí, mnozí už se zřejmě nebudou moci do svých domovů nikdy vrátit. Neštěstí bylo největší nukleární katastrofou od havárie ukrajinské jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986.

Autor:3 odpovědí na Odhad nákladů na havárii v jaderné elektrárně Fukušima se zdvojnásobil

  1. Milan Vaněček napsal:

    A k té obrovské sumě, větší než HDP České republiky přidejte ještě obrovské ztráty soukromých investorů. Protože většina JE v Japonsku se znovu neuvede do provozu, je to obrovská další ztráta pro ně (navíc nemají ušetřeno na decommissioning a finální úložiště). Ale přechod na OZE pomůže Japonskému hospodářství ze stagnace.

  2. mykanec napsal:

    „O život tehdy přišlo více než 15 000 lidí.“
    Pokud se nepletu, tak ti mrtví jdou na vrub tsunami a ne na jaderku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *