Domů
Rychlé zprávy
Pařížská dohoda: Americké státy versus Trump

Pařížská dohoda: Americké státy versus Trump

Budoucnost setrvání Spojených států v Pařížské dohodě o ochraně klimatu byla rozhodnuta minulý týden prezidentem Trumpem. Donald Trump zvažoval výhodnost úmluvy pro USA již delší dobu, stejně jako dopad na množství pracovních míst a další rozvoj průmyslu a americké ekonomiky. Prezident se nakonec rozhodl dostát svým předvolebním slibům a oprostit svou zemi od obligací, ke kterým je zavázala vláda jeho předchůdce. Jeho krokům se ale nyní budou snažit oponovat některé jednotlivé americké státy.

Mezi ty, které prohlásily, že plnění závazků z Pařížské dohody budou nadále dostávat, patří státy jako Kalifornie, Washington či New York a další – ty dohromady vytváří až třetinu národního HDP. Následují tak příklad Evropy a Číny, jejichž představitelé se minulý pátek na EU-China summitu v Bruselu dohodli na utvoření jakési obranné „zelené aliance“, která povede snahy o snížení emisí a ochranu klimatu.

Michael Bloomberg, bývalý starosta New Yorku, se po setkání vyjádřil, že řada amerických států, univerzit a podniků bude dále plnit to, k čemu se Spojené státy v Paříži zavázaly.

Michael Bloomberg, bývalý starosta New Yorku, prohlásil, že většina kroků, která již v minulosti vedla ke snížení dopadů klimatických změn, byla iniciována na úrovni businessu a lokálních samospráv.

Clean Power Plan nejspíš padne také

Celkem dvanáct amerických států a 187 měst se k začátku týdne vyslovilo pro pokračování v plnění úmluvy a snížení emisí o 26 – 28 procent ve srovnání s množstvím emisí v roce 2005 (k tomuto snížení se za USA zavázal bývalý prezident Obama). Státy se také rozhodly pro snížení emisí CO2 z výroby elektřiny tak, jak předepisuje Obamův Clean Power Plan, který také čeká díky Trumpově administrativě nejasná budoucnost.

Odpovědnost za energetickou politiku je ve Spojených státech rozdělena mezi federální vládu a státní a lokální samosprávy. Ty tak mohou ovlivňovat například politiku týkající se produktové standardizace a právě především na podporu technologií a investic se státy hodlají zaměřit. Vliv například státu Kalifornie v tomto ohledu není zanedbatelný.

United States Climate Alliance: co na to Trump

Většina států, která se ke spontánně nazvané United States Climate Alliance hlásí, má demokratické vedení a dohromady by tvořily třetí největší ekonomiku na světě (po USA a Číně). Zodpovídají ale za pouhých 18 % emisí, které mají svůj původ v energetice – státy jako Texas, Pennsylvánie nebo Florida myšlenku vytvoření aliance nenásledují.

To, jak se k této „rebelii“ postaví prezident Trump, zatím není jasné. Například ale Rick Perry, americký ministr energetiky, nyní oznámil zadání studie nazvané „Trhy s elektřinou a spolehlivost“, jež znepokojila některé environmentální organizace. Podle některých by totiž mohla být zaměřena na podporu tradičních zdrojů energie a ve výsledku by mohla ospravedlňovat větší zásahy do suverenity jednotlivých států v oblasti energetiky.

Zdroj obrázků: Flickr

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Jan Veselý
13. červen 2017, 14:17

Nějaké reakce na Trumpův projev:

1) Lži, lži, lži.

2) Bylo to jen "fuck you" celému světu.

Martin Hájek
13. červen 2017, 18:47

Já už jsem k tomu svůj komentář napsal zde:

https://oenergetice.cz/nazory/paradoxy-vypovezeni-parizske-dohody/

A je poměrně paradoxní, za co je kritizován. Ty Vaše články jsou také paradoxní. Na jedné straně říkají, že Pařížská dohoda je nezávazná a fakticky Spojené státy v ničem neomezuje, a na druhé straně lamentují nad tím, jak je nezodpovědné, že jí prezident vypověděl, atd.

Nejvíce mě pak baví kritika od lidí, jako je pan Di Caprio, kteří létají soukromým jetem na návštěvu k přátelům nebo na golf čtyřikrát do týdne, ale hrozně jim záleží na záchraně planety. Ono pak není divu, že prostý člověk fandí tomu, kdo možná nemá pravdu, ale aspoň z něj nedělá idiota.

Milan Vaněček
13. červen 2017, 17:32

Bohužel to vypadá, že pro většinu "liberálů" cokoliv řekne Trump (Zeman, Le Pen, ...) je fake, lež, blbost,...

Přitom i oni (liberálové) mohou mít někdy pravdu (a někdy ne).

V prvém článku píší:

The fact is, the low price of natural gas, stagnant power demand, the rapidly falling cost of renewable energy, and the explosive growth in electric vehicles mean that the US is likely to continue reducing emissions no matter what Trump does. If everything goes just right economically...

To je zřejmě pravda, tak to asi bude, je to i to co říkám (jako konzervativní, technicky a ekologicky zaměřený neliberální člověk).

To rozhodne o tom, že OZE budou pozvolna nahrazovat fosilní zdroje. A rychlost bude dána především technickým pokrokem a industriální silou nových technologií ale též i smogem a zničením ovzduším oblastí (městské aglomerace v Číně), které prožívají to co Londýn v zimě padesátých let či LA v létech let osmdesátých. To byl silný impuls, stejně jako nedávná dieselgate byla impulsem pro elektromobilitu.

Ani člověk bez jakéhokoliv vzdělání nemůže odmítnout levný fotovoltaický panel, který mu spolehlivě vyrobí elektřinu když slunce svítí.

Martin Hájek
13. červen 2017, 18:49

No a až zapadne nebo zajde za mrak, tak se holt na tu televizi koukne při svíčkách. :-)

Milan Vaněček
13. červen 2017, 20:19

Na televisi si svítit nemusíte. Jinak pro Vaši informaci: už můžete koupit FV panel i s baterií (na zadní straně). Takže si posvítíte i v noci.

Nebo si zapálíte kus uhlí čí ozáříte luminofor něčím radioaktivním, podle Vašeho gusta.

Jan Veselý
13. červen 2017, 20:39

Proč? 3W LED žárovku a 12W televizi (nebo 2W pro koukání na TV přes mobil) utáhne leccos. Viz zde.

Jan Veselý
13. červen 2017, 19:28

Citoval jste kus textu, o kterém se shodneme, že je to zřejmá pravda. Mě z toho jasně vyplývá, že proces dekarbonizace US ekonomiky má nyní záporné náklady. A Doník si spokojeně prohlásí při veřejném projevu, že by snižování emisí podle Pařížské dohody stálo USA 2500 miliard dolarů.

Milan Vaněček
13. červen 2017, 20:29

Ano, odchod od uhlí a JE se USA vyplatí. Ale Trump nechce hlavně přispívat miliardy do rozpočtu fondů na podporu bezuhlíkové energetiky pro rozvojové země.

OZE prospívají Americe ale nejsou její vývozní artikl. Významný vývozní artikl jsou třeba v Německu, Dánsku či Číně.

Jan Veselý
13. červen 2017, 21:01

Firmy z USA mají obrovské know-how okolo budování velkých OZE instalací a mají skvěle propracované mechanismy financování těchto projektů. Jenže bez aktivní obchodní diplomacie slíznou smetanu DONG, Statoil, Enel, E.On a další evropské firmy (ti už mají dobře podchycenou Latinskou Ameriku) nebo čínské podniky (právě provádějící frontální útok na OZE projekty v Austrálii a JV a J Asii).

Pokud Trump nechce platit rozvojovým zemím, stačilo nedělat nic, nikdo by z něj ty prachy nedostal ani heverem. Mohl taky prohlásit, že je nebude dávat, že je bude půjčovat. Čínská vláda alokovala na zahraniční investice do OZE 360 miliard USD (do 2020 mají být proinvestovány). On si vybral "fuck you".

Milan Vaněček
13. červen 2017, 21:17

Tak jsem si to taky představoval-že Trump nebude dělat nic a že OZE v Americe pojedou samospádem. Ale protože mu aktivisti bojkotují veškeré jeho snahy dodržel svoje předvolební sliby, tak aspoň zde svůj předvolební slib mohl dodržet. Nic jiného bych za tím nehledal.

Určitě se shodneme, že OZE v USA dál pojedou, v bohaté demokratické společnosti není jiná alternativa.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se