Emise CO2 v energetice produkované při využívání zemního plynu jsou nyní dle predikce EIA poprvé od roku 1972 vyšší než emise produkované uhlím. Důvodem je stále zvyšující se rozdíl mezi množstvím využívaného uhlí a plynu, který je způsoben propadem cen zemního plynu.

Využívání energetického potenciálu zemního plynu se ve Spojených státech amerických výrazně rozšířilo především díky boomu těžby z břidlic. Tento boom byl důvodem k poklesu cen plynu, což motivovalo výrobce elektřiny a další k jeho vyššímu využívání.

Nový krátkodobý výhled EIA předpokládá, že by celkové emise zemního plynu mohly být za celý rok 2016 až o 10 % vyšší, než u uhlí.

eia-gas-coal-co2

Celá situace ukazuje především na skutečnost, jak výrazný je přechod USA od uhlí k zemnímu plynu. Emise při energetickém využití uhlí jsou totiž podle EIA o 82 % vyšší, než při využívání zemního plynu.

Již v roce 2015 byly celkové emise uhlí a zemního plynu téměř totožné a spotřeba plynu se pohybovala o cca 81 % výše. Ještě před necelými deseti lety byla spotřeba naprosto jiná. Uhlí a zemní plyn byly využívány prakticky srovnatelně.

EIA dále předpokládá, že těžba uhlí poklesne o dalších 18 %, čemuž napomáhá zejména rozvoj OZE a nízká cena zemního plynu.

„Ceny uhlí se v roce 2016 vrací k růstu. To ale neznamená, že se uhlí vrací do hry. Spíš to znamená, že se uzaívrají přebytečné kapacity a rovnováha nastává při mnohem nižší úrovni poptávky po uhlí. Zejména kvůli tomu očekáváme, že klesající trend bude nadále pokračovat.“

Luke Sussams, analytik z Carbon Tracker 

K návratu k uhlí se chce přiklonit v případě své výhry v prezidentských volbách Donald Trump, který z ústupu uhlí obviňuje legislativní předpisy environmentální povahy současného prezidenta Obamy. EIA má ale jiný názor.

Změna ve využívání paliv je podle EIA způsobena zejména reakcí trhu na přebytek zemního plynu, jeho nadměrnou těžbu a následně nízké ceny.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *