Elektrické vedení

Po nedělní vichřici zůstává bez dodávek elektřiny stále 9000 odběratelů ČEZ

Po nedělní vichřici zůstávalo bez proudu k dnešním 13:00 ještě přes 9000 odběratelů firmy ČEZ. Vichřice v neděli přerušila dodávky elektřiny ke zhruba půl milionu odběratelů. Kalamitní stav zůstává pro energetiky v šesti krajích z původních osmi. ČTK to oznámila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Dnes po poledni byl také ještě kvůli následkům vichřice omezen provoz na třech železničních tratích.

Během dopoledne se energetikům podařilo odstranit další poruchy na vedeních. Dnes ráno bylo bez dodávek proudu 11000 odběrných míst.

Škody odhaduje ČEZ předběžně na desítky milionů korun. Na odstranění následků vichřice stále pracuje asi tisícovka zaměstnanců společnosti i subdodavatelských firem.

„I když se nám daří domácnosti připojovat, práce jdou nyní pomalu. Následkem deště i sněžení je terén velmi podmáčený a máme problém se s těžkou technikou k poruše dostat. Nejsložitější situace je stále na Děčínsku, Českolipsku a Havlíčkobrodsku,“ doplnila Holingerová.

V pondělí ve 21:00 energetici odvolali kalamitní stav v Plzeňském a Královéhradeckém kraji. Nadále kalamitní stav platí pro Karlovarský, Liberecký, Pardubický, Středočeský a Ústecký kraj a Vysočinu. Podle ČEZ budou zřejmě kalamitní stavy v těchto regionech postupně odvolávány během dneška.

Elektrické vedení

Ilustrační foto

Společnost E.ON, která dodává elektřinu hlavně v Jihočeském a Jihomoravském kraji a na Vysočině, na webu uvádí, že pracuje na odstraňování posledních poruch.

Na železnici následky vichřice ještě omezují provoz na třech tratích. Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí byly vlaky kvůli padlým stromům na několika úsecích nahrazeny autobusy, omezení potrvá do půlnoci.

Podobná je situace na trati mezi Českými Budějovicemi a rakouským Gmündem, kde by se ale provoz mohl obnovit dnes v 15:00. Na trati mezi Kolínem a Havlíčkovým Brodem již sice vlaky mohou jezdit, ale v úseku Golčův Jeníkov – Světlá nad Sázavou jen po jedné koleji.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *